У БиХ 512 милионера »тешких« 322 милиона евра

Агенције
У БиХ 512 милионера »тешких« 322 милиона евра

Сарајево - У Босни и Херцеговини тренутно живи 512 милионера, особа које на рачунима у комерцијалним банкама имају просјечно по милион конвертибилних марака (511 хиљада евра) и више.

Власници најдебљих банкарских рачуна у БиХ заједно имају конто “тежак” 630 милиона конвертибилних марака (КМ) или 322 милиона евра, што значи да неки од њих на штедњи имају више од милион КМ.

Рекордер је један познати музичар, који на свом конту има 32 милиона КМ (16,3 милиона евра), а међу мултимилионерима има и неколико звучних имена из свијета спорта, естраде и приватног предузетништва.

Број мултимилионера у БиХ свакако је вишеструко већи када се штедишама с орочених милион и више КМ придода армија приватних предузетника чије фирме вриједе више стотина милиона КМ, али и не мали број оних који из различитих разлога новац држе у “сламарицама” или су га пак изнели из земље и положили на нерезидентни рачун негдје у свијету. 

Сајт истиче да су подаци су резултат њиховог опсежног истраживања, подстакнутог званичним информацијама о рекордном расту штедних депозита грађана БиХ у комерцијалним банкама.

Закључно с крајем априла ове године, штедња грађана БиХ премашила је износ од 9,5 милијарди КМ (4,8 милијарди евра) и већ је сада извјесно да ће до краја године пробити баријеру од 10 милијарди КМ.       

Истражујући зашто посљедњих неколико година штедња грађана убрзано расте, по изузетно високој стопи од 10 одсто на годишњем нивоу, што је пет пута више од реалног раста бруто домаћег производа, сајт наводи оцјену банкара да штедњу грађана снажно привлачи крајње либерални порески систем.

Камате на орочену штедњу су и до 50 одсто веће од европског просјека. За разлику од већине осталих европских држава, у БиХ не постоји порез на капиталну добит, дакле штедиша не плаћа порез на зараду остварену од камата.

Примјера ради, штедиша у Њемачкој може да рачуна на максималну камату од 1,5 одсто, док се пасивне камате у БиХ на орочену штедњу крећу у распону од 2,5 до 3,5.

Богаташима у БиХ се не исплати да износе новац у иностранство, јер ће у било којој европској држави да зараде мање и још ће при том морати да плате висок порез на капиталну добит. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана