У 2013. години дефицит од 6,3 милијарде КМ

Срна
У 2013. години дефицит од 6,3 милијарде КМ

Сарајево - БиХ је у 2013. години извезла робу у вриједности 8,6 милијарди КМ, а увезла 14,9 милијарди КМ, што је резултирало дефицитом од 6,3 милијарде КМ и покривеношћу увоза извозом од 57,87 одсто, рекао је предсједник Спољнотрговинске коморе БиХ Ахмет Егрлић.

Егрлић је на данашњој конференцији за новинаре у Сарајеву истакао да је, према овим показатељима, осјетно побољшана спољнотрговинска размјена у односу на 2012. годину, јер је извоз повећан за 5,03 одсто, а увоз смањен за 0,56 одсто, док је дефицит мањи за 7,34 одсто.

Он је нагласио да је највећи извоз у 2013. години остварен на тржиштима Њемачке - 1,35 милијарди КМ, Хрватске 1,22 милијарде КМ, Италије 1,01 милијарда КМ, а увоз из Хрватске 2,69 милијарди КМ, Србије 1,80 милијарди КМ и Њемачке 1,45 милијарди КМ.

"Најзначајнија промјена је повећање учешћа тржишта ЕУ на 73 одсто од укупног извоза и 68 одсто од укупног увоза и смањење истог учешћа тржишта CEFTA 2006 на 17 одсто од укупног извоза и 14 одсто укупног увоза, што је узроковано уласком Хрватске у ЕУ", рекао је Егрлић.

Према његовим ријечима, у протеклој години највећа вриједност извоза остварена је у секторима руде и метала - 1,86 милијарди КМ, дрво, папир и намјештај 1,68 милијарди КМ и машине, апарати и механички уређаји 1,31 милијарда КМ, а увоз у секторима - минерална горива 2,95 милијарди КМ, машине и апарати 2,89 милијарди КМ и агроиндустрија 2,73 КМ.

Он је напоменуо да су водећи извозни производи били аутомобилска сједишта - 577 милиона КМ, електрична енергија 471 милиона КМ и алуминијум 397 милиона КМ, а водећи увозни производи су сирова нафта 1,2 милијарде КМ, нафтни деривати милијарда КМ и аутомобили и друга моторна возила 368 милиона КМ.

"Највеће повећање остварено је у извозу електричне енергије за чак 214,3 одсто и овај резултат је у највећој мјери допринио укупном побољшању спољнотрговинске размјене у 2013. години", истакао је Егрлић.

Он је додао да је респектабилно повећање остварено и у извозу дијелова за моторна возила 32,5 одсто, обуће 20,9 одсто, намјештаја 11,1 одсто и аутомобилских сједишта 11 одсто.

Према његовим ријечима, највише је смањен извоз нафтних деривата 16,2 одсто и алуминијума 13,2 одсто.

Егрлић је нагласио да је у структури водећих увозних производа значајно смањење остварено у увозу природног плина и пшенице, а повећање у увозу говеђих и кожа копитара.

Одговарајући на питања новинара, потпредсједник Спољнотрговинске коморе БиХ Немања Васић рекао је да ће се и ове године Хрватска третирати као све чланице ЕУ, а не као чланица CEFTA-е.

"Како ће стање бити за наредну годину знаће се током ове године, јер Министарство спољне трговине и економских односа БиХ има своје преговарачке тимове који воде преговоре о томе какав статус ће имати Хрватска када је у питању БиХ", појаснио је Васић.

Говорећи о плановима за ову годину, вршилац дужности генералног секретара Спољнотрговинске коморе БиХ Здравко Маринковић истакао је да ће бити настављен рад на побољшању привредног амбијента у БиХ, сарадња са међународном асоцијациојом и организовањем и одласком на сајамске манифестације ради што бољег представљања привреде БиХ.

Он је истакао да ће бити настављена и сарадња са органима и институцијама БиХ које могу утицати на креирање привредног амбијента, те да ће се радити на повећању броја извозно способних компанија и да ће се више пажње посветити текстилној индустрији.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана