“Топ фарм” чека трећу срећу

Милијана Латиновић
“Топ фарм” чека трећу срећу

НОВА ТОПОЛА - Некадашња свињогојска фарма из Нове Тополе “Топ фарм” по свему судећи још неко вријеме чекаће новог власника, с обзиром на то да нико није био заинтересован да уплати депозит и пазари имовину тог предузећа у стечају за 5,7 милиона марака.

Прва лицитација, која је одржана почетком марта ове године, проглашена је неуспјелом јер се није појавио нико ко би за то пропало предузеће искеширао 11,5 милиона марака, на колико је процијењена имовина, због чега су у другом покушају земљиште и грађевински објекти били понуђени по дупло нижој цијени.

Стечајна управница предузећа “Топ фарм” Наташа Косић рекла је за “Глас Српске” да је 12. априла истекао рок за уплату депозита.

- Нико се није интересовао за имовину, ниједна понуда није стигла, тако да ће и ова лицитација бити проглашена неуспјелом - казала је Косићева, додавши да ће лицитација бити одржана данас у бањалучком Окружном привредном суду.

Нагласила је да очекује да би се тек на трећој лицитацији могао појавити купац.

- У складу са одлуком Скупштине повјерилаца, након двије неуспјеле лицитације, цијена се спушта на 30 одсто од процијењене вриједности имовине - појаснила је Косићева. Додала је да уколико се догоди да ни трећа продаја не успије, поново се сазива Скупштина повјерилаца, која доноси одлуку о даљој продаји.

Како је “Глас” раније писао, на добошу је имовина стечајног дужника, односно земљиште укупне корисне површине 247.343 квадратна метра, те 21 објекат за тов, 11 помоћних објеката и управна зграда.

Окружни привредни суд у Бањалуци отворио је стечај у фирми “Топ фарм” из Нове Тополе након што је утврђено да је предузеће неликвидно, да су му рачуни блокирани дуже од 800 дана, да се пословање обавља путем благајне, односно готовински, и да менаџмент друштва постоји само формално.

Након отварања стечаја производња је угашена, а како није било ни хране ни новца, продато је око 2.000 прасади и крмача.

У вријеме када је стечај отворен, 18. маја прошле године, на фарми је било 13 запослених. Све док животиње нису распродате, половина од тог броја радника је била на фарми. Продајом опреме у предузећу лани је обезбијеђено око 97.000 КМ, а дио тог новца искоришћен је за осигурање имовине, као и за исплату плата портирима, који дежурају 24 часа.

Хипотека

Наташа Косић је казала да је по налогу суда тужена фирма “Пламогро”, која је и покренула стечај и има хипотеку.

- Циљ је да докажемо да су потраживања која им нисмо признали неоснована, а све како би била скинута хипотека, чиме би и продаја била извјеснија - рекла је Косићева. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана