Свјетска банка: Потребно 600 милиона радних мјеста

Агенције
Свјетска банка: Потребно 600 милиона радних мјеста

Вашингтон - Међународна привреда би морала да креира 600 милиона нових радних мјеста до 2020. да би прихватила младе који се прикључују свјетској радној снази, јавиле су агенције.

Како је саопштила Свјетска банка у најновијем извјештају, толики број радних мјеста би подстакао развој, поправио положај жена и спријечио немире.

Више од 175 милиона нових радних мјеста, или око милион мјесечно, потребно је у региону источне Aзије и Пацифика, као и у јужној Aзији. Број запослених у подсахарској Aфрици треба да буде увећан за око 50 одсто, односно за 2,7 одсто годишње, наводи банка.

- Међутим, у источној Европи и централној Aзији, чија становништва старе, у истом периоду ће бити потребно свега 2,4 милиона нових радних мјеста, наводи Свјетска банка.

Смањење броја становника представља проблем у бројним земљама, упозорава банка.

У Бугарској је број становника између 1990. и 2010. смањен за 15 одсто, а предвиђа се да ће та земља до 2050. имати 40 одсто мање становника у односу на врхунац из средине 1980-их. Друге источноевропске земље, попут БиХ, Молдавије, Румуније и Украјине, крећу се сличном путањом.

Повећање продуктивности веома је важно за очување животног стандарда у земљама са старијим становништвом и мањим бројем радно способних људи.

У бројним државама источне Европе, ако не дође до раста продуктивности, пад животног стандарда угрозиће групе становништва којима највише пријети сиромаштво.

Разлог за забринутост је и све већа незапосленост међу младима, напомиње се у извјештају.

Недавни немири у арапском свијету и јужној Европи указали су на незадовољство младих образованих људи слабом понудом послова и лошим условима рада.

Мала предузећа

СБ напомиње да мала предузећа и самозапошљавање играју важну улогу у креирању радних мјеста, чак и у земљама са високим и средњим примањима. Улога малих компанија посебно је значајна у услужном сектору. Чак и у земљама источне Европе, гдје је приватни сектор тек двије деценије стар, микропредузећа су извор десет до 20 одсто запослености у прерађивачком сектору и 30 до 50 одсто запослености у услужном, наводи Свјетска банка.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана