Шверцери цигарета обрћу милионе

Милијана Латиновић
Шверцери цигарета обрћу милионе

Црно тржиште дувана у БиХ расте из године у годину, а у прилог томе свједочи податак да је у прва четири мјесеца ове године заплијењено дувана и дуванских производа у вриједности од скоро 2,6 милиона марака, док се број издатих акцизних маркица константно смањује.

Због шверца цигарета и дувана нису у губитку само компаније из дуванске индустрије већ и земља која стално губи приход од акциза. Највећи губитници у овој причи засигурно су потрошачи јер је због превеликог акцизног оптерећења дошло до великог раста цијена паклице, због чега је већина временом прешла на лако доступне нелегалне цигарете. Опште је познато да конзумирање дувана и дуванских производа није здраво, али још већи разлог за бригу лежи у чињеници да нелегалне производе нико не контролише, не зна се њихово поријекло, нити састав.

Да црно тржиште цвјета као никада до сада, потврђују подаци Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ чији су службеници од 2013. до краја априла ове године заплијенили дуван и дуванске производе у вриједности већој од 12 милиона марака. Запљене су настављене и ове године, те је тако уписан и нови рекорд јер су за само четири мјесеца током акције "Стоп шверцу" заплијењене цигарете, резани дуван и ручно пуњене цигарете чија вриједност достиже 2,6 милиона КМ, што је највећи износ у протеклих седам година.

Узроке све веће илегалне трговине дуваном и дуванским производима потребно је тражити у превисоким акцизним оптерећењима која су подигла цијене цигарета, које одавно премашују куповну моћ становништва.

Начелник Одјељења за комуникације и међународну сарадњу у УИО БиХ Ратко Ковачевић појашњава за "Глас Српске" да је Управа у 2009. години, када је БиХ започела усклађивање опорезивања акцизом дуванских прерађевина са легислативом ЕУ, издала 534,8 милиона акцизних маркица за домаће и увозне цигарете, а десет година касније 227,3 милиона.

- Тај пад се наставио и у прошлој години, када је издато укупно 184,9 милиона комада акцизних маркица - рекао је Ковачевић.

Занимљиви су и приходи од акциза на дуван и дуванске производе. Посматрано од 2009. године, ти приходи су за деценију увећани за 418 милиона марака, а лани, када није било поскупљења цигарета, у односу на годину раније пали су за 157,3 милиона КМ.

- То су показатељи нелегалне трговине, а вриједност одузетих производа за само четири мјесеца ове године свједочи томе у прилог - наглашава Ковачевић.

Индустрија у минусу

Губитке због раста црног тржишта збраја и дуванска индустрија. Из компаније "Бритисх Америцан Тобаццо" поручују да због свега тога нису на губитку само компаније из дуванске индустрије већ и држава.

- У протеклих неколико година дуванска индустрија је изгубила више од половине прихода, а БиХ сваке године изгуби скоро милијарду марака због продаје илегалних дуванских производа, што значи мање новца за све јавне потребе - навели су у компанији "Бритисх Америцан Тобаццо".

Наглашавају да само синхронизоване активности свих надлежних институција и агенција у борби против црног тржишта те корекција акцизне политике могу дати значајан резултат и опоравити тржиште. То би спријечило додатни пад, како дуванског тржишта, тако и малопродаје и осталих сегмената привреде који учествују у ланцу обезбјеђења дуванским производима.

- Евидентно је до чега је довело подизање акцизе у протеклим годинама. Грађани једноставно нису били у могућности пратити превисок раст цијена, те су прелазили на лако доступне нелегалне цигарете. Оваква ситуација је изузетно погодовала бујању црног тржишта, које је премашило 50 одсто укупног тржишта - истичу у овој компанији.

Наводе да су активности УИО о питању борбе против црног тржишта неспорне, као и активности Агенције за истраге и заштиту (СИПА) БиХ, Граничне службе БиХ и полиције, али упозоравају да само одлука БиХ о смањењу акциза на цигарете може довести до смањеног интереса грађана за производе са црног тржишта.

Да су подаци о обиму црног тржишта у БиХ алармантни, сагласна је и менаџер за корпоративне послове и комуникације за тржишта БиХ, Сјеверне Македоније и Црне Горе у компанији "Јапан Тобаццо Интернатионал" Зинаида Бабовић која каже да БиХ у цијелој регији па и шире предњачи по обиму црног тржишта дувана.

- За све учеснике у легалној производњи и продаји дувана и цигарета ово је огроман проблем. И не само за нас већ и за све остале. Директна посљедица је пад јавних прихода - рекла је Бабовићева и нагласила да се није лако носити са овим проблемима, али да компаније из дуванске индустрије настоје да укажу на узроке који су довели до свега овога.

Нагласила је да је акцизни оквир неприлагођен куповној моћи потрошача.

- Када је ријеч о акцизном оптерећењу, БиХ се водила лимитом који важи за чланице ЕУ, из неког разлога се журило и то је достигнуто још у 2019. години, тако да акцизно оптерећење на неке брендове износи и више од 90 одсто од цијене цигарета. Све то довело је до бујања црног тржишта. Грађани веома тешко могу да приуште цигарете из легалне продаје и окрећу се алтернативним производима који су им доступни - рекла је Бабовићева.

Подсјећа да је само у двије акције почетком ове године заплијењено 480.000 илегалних кутија цигарета, што потврђује да је ово веома уносан илегалан бизнис.

- Сви губимо, једино они који шверцују дуван и цигарете зарађују милионе. Ми који легално послујемо налазимо се у огромном проблему. Настојимо да апелујемо на надлежне да ријеше овај проблем, а једина два правца за то су ефикасно сузбијање шверца свеобухватним акцијама на свим нивоима да проблем буде сасјечен у коријену, те да се приликом креирања акциза узме у обзир куповна моћ становништва и да се тренутна акцизна политика ревидира - подвукла је Бабовићева.

Неиспуњена очекивања

Извршни директор Удружења економиста РС SWOT Саша Грабовац истиче да је повећање запљена дувана и дуванских производа добар индикатор рада УИО и других контролних органа, али истовремено и индикатор веома развијеног црног тржишта.

- Ствара се нелојална конкуренција у смислу производње и дистрибуције дувана и дуванских производа, а потом се поставља и питање здравствене исправности производа на црном тржишту, тако да је штета вишеструка - рекао је Грабовац.

Сагласан је да је повећање акциза добрим дијелом утицало на кретања на тржишту и додаје да је разлика у цијени цигарета на легалном и илегалном тржишту превелика. Грабовац истиче да неке пројекције показују да, уколико би се само трећина укупног илегалног тржишта успјела вратити у легалне токове, обезбиједили би изгубљене приходе из 2020. године.

- Усклађивањем висине акциза жељело се постићи смањење броја пушача, међутим, иако је одређен број грађана престао да конзумира дуван и дуванске производе, број пушача није смањен како је то замишљено, само је дошло до прелијевања на илегално тржиште - упозорио је Грабовац.

Национални координатор за контролу дувана РС Дарко Марковић рекао је да је поскупљење цигарета најбољи начин да се број пушача смањује.

- Гдје год су цигарете јефтиније, број пушача је већи, примјера ради Индонезија, Камбоџа, Филипини, и тамо је највише пушача. Наша земља је на добром путу да се број пушача смањи. У протеклих 15 година са 45 одсто број пушача пао је на 31 одсто у Српској. Међутим, када долази до раста цијена цигарета, нормално је да пушачи траже алтернативу како да дођу до цигарета и тада цвјета црно тржиште - рекао је Марковић.

Разлика у цијени је, додао је, плодно тло за раст црног тржишта.

- Претпоставља се да веома јефтине цигарете на наше тржиште стижу из приватних фабрика из Албаније, а какав је квалитет тог дувана нико не зна. Због тога су веома важне акције за сузбијање црног тржишта, јер не само да се на тај начин сузбијају финансијске малверзације већ се на тај начин чува и здравље пушача. У цигарети произведеној у легалној фабрици бар знамо шта се налази, у овима из илегале нико не зна шта има - упозорава Марковић.

Акциза

Подаци УИО јасно показују да је шверц дувана и дуванских производа и те­ како уносан илегалан бизнис јер, примјера ради, уколико је цијена цигарета у БиХ пет марака, обавезе према БиХ износе 4,47 КМ (2,10 КМ је пропорционална акциза, 1,65 КМ фиксна акциза и 0,72 КМ је ПДВ). Имајући у виду чињеницу да они који тргују на црном тржишту држави не плаћају ни фенинг, рачуница је јасна, њихове зараде су милионске.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана