Судбина рибњака “Саничани” у рукама судија

Данијела Бајић
Судбина рибњака “Саничани” у рукама судија

ПРИЈЕДОР - Окружни привредни суд у Приједору донијеће ове седмице одлуку о отварању стечаја у приједорском рибњаку “Саничани”, некада једном од најпрофитабилних предузећа на овим просторима.

Привремени стечајни управник овог рибњака Мирко Марчета, који је јуче заједно са предлагачем, судским вјештаком и законским заступником у приједорском Окружном привредним суду учествовао на рочишту ради утврђивања услова за отварање стечајног поступка, рекао је да ће суд одлуку донијети у законском року.

- Рибњак “Саничани” тренутно има 14 радника, који се брину о њему и рибама. Стечај би био најбоље рјешење за овај рибњак, који је акционарско друштво, са већинским приватним власништвом. Међутим, суд је тај који ће у року од три дана донијети коначну одлуку - казао је јуче Марчета за “Глас Српске”.

Додао је да рачун овог друштва блокиран од 5. фебруара 2016. године и да радници нису примили близу 12 плата.

Приједлог за отварање стечајног поступка поднијело је Правобранилаштво РС 17. јула прошле године, а приједорски суд је 11. септембра покренуо претходни поступак за утврђивање услова за отварање стечајног поступка.

Одређене су и мјере ради обезбјеђења имовине којима се забрањује стечајном дужнику да без сагласности привременог стечајног управника располаже покретном и непокретном имовином, новчаним средствима и правима стечајног дужника. На ово рјешење жалио се већински власник рибњака “Саничани” Радојица Ратковац и жалба је одбијена.

Према подацима Бањалучке берзе, Ратковац је власник 52,128 одсто акција, а међу десет највећих акционара је и пет фондова, двије банке и два физичка лица. Посљедњи пут је акцијама трговано 2013. године. Нето губитак у 2018. години је износио 89.025 КМ, да би се у 2019. години готово упеторостручио и износио 420.746 КМ. У току 2019. године круг фабрике са управном зградом и рибњак површине 43 хектара прешли су у власништво Нове банке због несервисирања хипотекарног кредита и неплаћања репрограма.

Републички водни инспектори су у контролама у мају 2019. године констатовали да се рибогојилиште не одржава адекватно већ дужи период и да то утиче на смањену ефикасност и безбједност објекта.

Ресорно министарство је 2018. године именовало стручни тим који је обишао рибњак ради утврђивања чињеничног стања на терену о изнесеним притужбама мјештана Саничана о угинућу рибе, урушавању насипа, неодржавању простора и нарушавању еколошке равнотеже. Исте године је републичка водна инспекција налагала мјере за отклањање уочених недостатака, чије отклањање није извршено у остављеном року. Представници “Вода Српске” такође су наложили отклањање недостатака, што није учињено, те рибњак није добио продужење водне дозволе нити је данас посједује.

Историјат

Предузеће за рибарство “Саничани” основано је 1903. године под називом Рибњачарство - Бурда. Након Другог свјетског рата више пута је организационо трансформисано. До приватизације било је државно предузеће са основном дјелатношћу мријешћење и узгој рибе и продаја рибе и рибљих прерађевина, а процесом приватизације уписано је у судски регистар 2001. године као акционарско друштво.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана