Странци одводе посљедње стручњаке из БиХ

Данијела Бајић
Странци одводе посљедње стручњаке из БиХ

БАЊАЛУКА - Долазак педесетак словеначких компанија у БиХ пробудио је стари страх међу домаћим привредницима, који се већ дуже вријеме суочавају са недостатком кадра, да ће остати и без оно мало радника за чију су обуку издвојили знатна средства.

Завод за запошљавање Републике Словеније у сарадњи са словеначком амбасадом у Сарајеву, у БиХ организује четвородневни информативни догађај "Живот и рад у Словенији", који ће у Бањалуци бити одржан у четвртак. Грађани који траже посао имају прилику да се повежу са чак 56 послодаваца из Словеније који запошљавају скоро 19.000 радника, а највише их долази из области здравства и социјалне заштите, транспорта и складиштења те грађевинарства.

Вапај привредника све је гласнији. Ако се тренд одласка настави, а извјесно је да хоће, убрзо у Републици Српској и ФБиХ, тврде они, више неће имати кога ни да обучавају.

Предсједник Привредне коморе РС Перо Ћорић истакао је за "Глас Српске" да је, у ситуацији када нема довољно стручног кадра, неприхватљиво да долазе стране компаније и на овдашњем тржишту рада траже раднике.

- То никако није добро за Српску, тим прије што сада одлазе најквалитетнији радници који су своја знања и искуства стекли у домаћим фирмама. Поред основног знања које су понијели из школе, све практично што су научили, то је било у домаћим фирмама и сада одлазе - казао је Ћорић.

Додао је да је још већи проблем што домаћи послодавци немају никакав механизам да те раднике задрже.

- Плате сигурно нису једини разлог због чега радници одлазе. Ово што стране компаније чине, а дозвољава им то сама БиХ, није ништа друго него досипање соли на рану - истакао је Ћорић.

Умјесто да се промовишу примјери добре праксе, према његовим ријечима, у Српској и ФБиХ ових дана сви брује о словеначким фирмама које долазе по раднике.

- Знам више послодаваца који су уложили вријеме и новац за обуку ЦНЦ радника, који ће сада, примјера ради, отићи у Словенију да раде. С друге стране, послодавци остају и без радника и новца, због чега би требало да буду донесена нека законска рјешења која би тог радника везала један одређен период за фирму - казао је Ћорић.

Предсједник Уније послодаваца РС Зоран Шкребић рекао је да до надлежних у БиХ никако да стигну вапаји привредника, који су притјерани уза зид.

- Привреда Српске и ФБиХ константно има проблем са недостатком кадра, како због олакшаног одласка домаћих радника, тако и отежаног доласка странаца. Разговараћемо са свим релевантним институцијама и тражити да се, између осталог, прекине ова пракса. У неколико наврата, када је републички Завод за запошљавање на свом сајту објављивао сличне огласе, реаговали смо и тражили да то не раде. Тако нешто ћемо за почетак тражити и на нивоу БиХ - казао је Шкребић истичући да је за радницима знао да трага и по неколико мјесеци.

Додао је да је у Српској завладао тренд да све више људи избјегава да ради у прерађивачкој индустрији, него би сви у услужне и административне дјелатности.

Предсједник Удружења превозника за унутрашњи и међународни транспорт Никола Грбић истакао је да су послодавцима везане руке да било шта ураде како би спријечили одлазак радника у иностранство.

- За све ово што се дешава одговорне су институције БиХ. Нема дана да од надлежних не тражимо да се нешто предузме о питању одласка радника у иностранство, међутим, нико не реагује. У прилог томе говор подаци да је од 2019. године до данас из БиХ отишло више од 7.000 професионалних возача. Исто тако је отишло и више од 1.500 превозничких фирми, јер надлежни у БиХ, умјесто да олакшају, само отежавају пословање - истакао је Грбић.

Дозволе

Шефица Одјељења за запошљавање странаца Завода за запошљавање Словеније Анка Роде рекла је да радницима из БиХ годишње буде издато око 15.000 радних дозвола у Словенији и да минимална нето плата износи око 980 евра.

Родеова је истакла да су радници из БиХ добродошли у Словенију и да је циљ да они који дођу у ту земљу имају све потребне информације за живот и рад како би биле спријечене могуће злоупотребе.

- Захваљујући међудржавном споразуму сви радници који дођу из БиХ у Словенију имају здравствену и социјалну заштиту као домаћи радници - рекла је Роде јуче током информативног догађаја "Живот и рад у Словенији" у Сарајеву.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана