Шта доноси Закон о развоју малих и средњих предузећа

Н. Бранковић
Шта доноси Закон о развоју малих и средњих предузећа

БAЊA ЛУКA - Циљ Закона о измјенама и допунама Закона о развоју малих и средњих предузећа РС, који је недавно усвојен, је јачање сарадње ентитета са локалним агенцијама за развој оваквих предузећа.

Ово је истакао директор Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа Никола Вукмировић.

- Општине ће финансирати локалне агенције, док ће Република Српска и Федерација БиХ бити задужене за координацију њиховог рада и усклађивање са Стратегијом о раду малих и средњих предузећа - нагласио је Вукмировић.

Нагласио је да је Законом о Инвестиционо-развојној банци Републике Српске и Фонду за развој и запошљавање РС предвиђено да финансирање развојних пројеката у Српској обавља Инвестиционо-развојна банка РС, односно Фонд за развој и запошљавање.

ИРБ и Фонд треба да знају у какав пројекат улажу, односно да ли је ријеч о кластерима, предузетничким инкубаторима или технолошким парковима.

- Законом о измјенама и допунама Закона о развоју малих и средњих предузећа дефинисани су и основни облици предузетничке инфраструктуре, односно шта су кластери, предузетнички инкубатори и технолошки паркови - појаснио је Вукмировић.

Овим законом, додао је, унаприједиће се сарадња са локалним агенцијама како би конкурисали за пројекте из фондова Европске уније.

- Мања предузећа су економски исплативија, што значи да већи број малих предузећа, и то оних која су дефинисана поменутим Законом, представља већу могућност за добијање новца из наведених фондова - рекао је Вукмировић.

Према његовим ријечима, велики број европских фондова првенствено је намијењен за подстицај науке и привреде, али и за подстицај мањег бизниса.

- Зато смо организовали и семинар “Фондови ЕУ - Како доћи до средстава за пројекте” на којем смо све учеснике упознали са основним принципима конкурисања, а такође, објашњено им је и шта доноси нови Закон о малим и средњим предузећима - нагласио је Вукмировић.

Основна дјелатност предузетничких инкубатора, додао је он, је пружање услуга стављањем на располагање, уз накнаду или без накнаде, пословног простора, административних, техничких и других услуга новооснованим привредним друштвима, предузетничким радњама или иновационим организацијама, најдуже пет година од њиховог оснивања.

- Кластери представљају групе предузећа, предузетника и пратећих институција који су међусобно повезани у односима кооперације, куповине и продаје и који дијеле исту или сличну инфраструктуру, клијенте и вјештине, а чије везе побољшавају конкурентност чланова кластера као и цијеле групе - нагласио је Вукмировић.

Истакао је да су технолошки паркови облици предузетничке инфраструктуре који у оквиру дефинисаног простора и одговарајуће опреме обављају повезивање научних и истраживачких институција са предузећима ради преноса технологија и спровођења иновација.

 

Такмичење за најбољу пословну идеју

Такмичење за најбољу пословну идеју које је у Бањој Луци почело 1. јуна 2008. године отворено је 60 дана, док је у Источној Херцеговини почело 15. јуна и траје 60 дана. Циљ овог пројекта је мотивисање и едукација оних који желе да покрену властити посао.

- На овај начин настојимо да младим, образованим људима, помогнемо у остваривању неких њихових жеља и циљева - изјавио је виши стручни сарадник Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа Владимир Ћорда.

Према његовим ријечима, Универзитет у Бањој Луци ће за потребе реализације овог пројекта издвојити четири канцеларије у оквиру Универзитетског предузетничког центра, док ће Републичка агенција за развој малих и средњих предузећа финансирати реализацију четири најбоље идеје.

- На подручју Источне Херцеговине, такмичење за најбољу пословну идеју “Избор најбоље пословне идеје из области омладинског предузетништва” реализују РAРС из Бање Луке и Aгенција за развој општина Источне Херцеговине - навео је Ћорда.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана