Србија враћа ММФ-у посљедњу рату

Танјуг
Србија враћа ММФ-у посљедњу рату

Београд - Србија ће наредне недјеље измирити последњу рату обавеза према ММФ по кредиту од прије седам година, саопштила је НБС.

Отплатом посљедње рате главнице дуга у уторак 12. априла, у износу од 7,25 милиона евра, Србија ће у потпуности измирити обавезе по основу стенд-бај аранжмана који је Међународни монетарни фонд (ММФ) одобрио земљи 19. јануара 2009, саопштила је Народна банка Србије (НБС).

Наведеним аранжманом, који је окончан 15. априла 2011, била су одобрена средства у износу од 2,94 милијарде евра, од чега су за јачање девизних резерви земље искоришћена средства од 1,53 милијарде евра.

Средства из тог аранжмана одобрена су за одржавање макроекономске и финансијске стабилности услијед неизвјесних глобалних финансијских и економских услова, смањења буџетског дефицита и јавног дуга, обуздавање инфлационих притисака и превеликих дневних осцилација девизног курса динара.

Спровођењем структурних реформи требало је да се унапреди економски раст и извозни потенцијал и да се спроведу превентивне мјере у финансијском сектору ради превазилажења евентуалних ефеката глобалне кризе.

Набрајајући макроекономске резултате спровођења овог, по обиму средстава највећег стенд-бај аранжмана који је Србија закључила саММФ-ом, НБС наводи да је у домену јавних финансија фискални дефицит порастао с минус 4,4 одсто на минус 4,8 процената бруто друштвеног производа (БДП) у периоду 2009-2011. године.

Истовремено, удио јавног дуга у БДП-у истом периоду повећан је с 32,8 на 45,4 одсто. Годишња инфлација, мјерена индексом потрошачких цијена, износила је 6,6 одсто 2009. године, 10,3 процента наредне године и 7,0 процената 2011.

У референтном периоду 2009-2011, дефицит текућег рачуна платног биланса такође је порастао с минус 6,6 одсто на минус 10,9 процената БДП-а.

Из НБС навосе да су и трошкови стенд-бај аранжмана закљученог 2009. године били значајни. Отплата главнице је започета августа 2012. године, а отплата посљедње рате главнице дуга предстоји 12. априла.

Из средстава девизних резерви отплаћено је укупно 1,59 милијарди евра. Поред тога, плаћени су укупни трошкови у износу од 91,2 милиона евра, и то 79,6 милиона евра по основу камате, 7,6 милиона евра за трошкове провизије и 4,0 милиона евра за трошкове ангажовања средстава.

У 2009. години, ММФ је донио одлуке о алокацији специјалних права вучења, по основу којих је Србија добила могућност задуживања од 422,5 милиона евра. Дуг и обавезе Србије по том основу регулисане су посебним законом донијетим 28. октобра 2009.

Средства су у потпуности искоришћена за потребе буџета у складу саналозима Министарства финансија од 28. децембра 2009. године.

Министарство финансија, прецизира се у саопштењу централне банке, обезбјеђује средства у буџету потребна за редовно сервисирање камате према ММФ-у по основу коришћења ових средстава, као и остале припадајуће трошкове.

Дуг по основу главнице искоришћених средстава биће враћен у роковима и на начин предвиђен Статутом ММФ-а.

У условима поновног успоравања привредног раста у Европи и свијету, Србија је, како се подсјећа, закључила са ММФ-ом 29. септембра 2011. нови стенд-бај аранжман у трајању од 18 мјесеци, који је имао за циљ очување макроекономске и финансијске стабилности и побољшање инвестиционе климе у земљи.

Аранжман у износу од 1,08 милијарди евра закључен је из предострошжости, односно без намјере да се користе средства, осим у случају платнобилансних потреба земље.

Прво разматрање резултата у спровођењу овог аранжмана, у фебруару 2012, није позитивно завршено због одступања усвојеног буџета за 2012. од договореног фискалног програма. По основу трошкова за ангажовање средстава у оквиру овог аранжмана, који је истекао 28. марта 2013. и по коме није било коришћења средстава, Србија је платила 2,04 милиона евра.

Актуелни стенд-бај аранжман из предострожности, који је ММФ одобрио Србији 23. фебруара 2015. године на износ средстава од 1,17 милијарди евра, успјешно се спроводи, додаје НБС.

Оздрављење јавних финансија окарактерисано је преполовљеним фискалним дефицитом, ниском инфлацијом и стабилним девизним курсом динара, капитално адекватним банкарским сектором и тренутно најнижом у новијој историји каматном стопом на кредите у Србији, а све су то резултати актуелног економског програма, наводи се у саопштењу.

У 2015. години остварен је привредни раст од 0,8 одсто и поред снажних мјера фискалне консолидације, годишња инфлација износила је 1,5 процената, дефицит текућег рачуна платног биланса смањен је на 4,8 одсто БДП-а, док је фискални дефицит преполовљен на 3,7 процената БДП-а.

Успорен је раст јавног дуга и уз даље структурно и фискално прилагођавање очекује се успостављање његовог силазног тренда, поручују из НБС.

Једини трошак у оквиру актуелног стенд-бај аранжмана односи се на ангажовање средстава и износи 2,25 милиона евра за прве двије године спровођења договореног економског програма.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана