Србија сад најбогатија у региону захваљујући Хрватској?

danas.net.hr
Србија сад најбогатија у региону захваљујући Хрватској?

Хрватска је почетком двехиљадитих извршила распродају 'породичног' злата, односно државног. Продала је све залихе по најнижој цијени - за 145 милиона долара, а дио њих је оставила Београду", тврди ХДЗ-овац Горан Марић за хрватске медије.

Хрвати се жале на "болну чињеницу" да немају "ни једну наушницу, а камоли полугу злата у трезору Хрватске народне банке". Како пише портал, злато које је Хрватска продала прије 12 година, по неким би процјенама коштало милијарду долара. Али, распродаја на коју се "немудро одлучио" тадашњи гувернер ХНБ-а Жељко Рохатински није једини проблем.  

"Хрватска је под највећим окриљем тајности 2001. распродала своје златне полуге. Ријеч је о 15,5 тона златних полуга, тачније 15.055 кг, а 468 кг оставила Београду. Јер, умјесто да према сукцесији нама припадне 28,49 посто, добили смо само 23 посто из непознатих разлога", тврди ХДЗ-овац Горан Марић.  

Портал тврди да Србија има највише злата од земаља у регији, 14,8 тона и на листи Свјетског вијећа за злато из 2012. године заузима 59. мјесто. Словенија има 3,2 тоне злата, а Босна и Херцеговина је са своје двије тоне завршила на 93. мјесту са две тоне злата.  

"Хрватске на тој листи, дакако, нема", наводи портал danas.net.hr.  

Од продаје је, подсjетимо, тек остао траг у годишњем извjештају ХНБ-а за 2001. годину гдjе се она води као прилив девиза од продатог злата у износу од 117,31 милиона долара. Остаје нејасно је ли она Рачановој влади само била нужна за крпљење рупа у буѕету у након ХДЗ-ове владавине или ју је захтјевао Међународни монетарни фонд, али извјесно је да за измаклу добит, која се броји у стотинама милиона долара, неће одговарати нико, коментарише портал.  

"За ту лошу одлуку нико није одговарао, нити ми знамо ко ју је донио и под чијим притиском. Је ли то био гувернер или неко из Владе? Волео бих да знам ко је одлучио да се то прода испод цијене", упозорава лабурист Драгутин Лесар.  

Уз све то, Хрватска извози велике количине злата јер су грађани због кризе присиљени на распродају.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана