Семинaр о изрaди инвестиционих пројекaтa и пословних планова

Н. РИСОЈЕВИЋ

Осјетно другачију Српску требало би да креирају квалитетни и дугорочно одрживи пројекти. Да би се добио кредит, по економској логици, мора се доказати да је улагање исплативо, истакнуто на семинару

БAЊA ЛУКA - У сарадњи са Њемачким друштвом за техничку сарадњу (GTZ) и Швајцарском агенцијом за развој и кооперацију, регионална Привредна комора Бања Лука је за привреднике Републике Српске јуче организовала семинар под називом "Припрема, израда и оцјена инвестиционих пројеката и пословних планова".

Према ријечима предавача Марка Мартића, циљ семинара је упознавање значаја пословног планирања и структуре инвестиционог пројекта, као основног предуслова било каквог инвестиционог улагања.

- Осјетно другачију Републику Српску у будућности требало би да креирају квалитетни и дугорочно одрживи пројекти. Да би се добио кредит, по економској логици, мора се доказати да је улагање исплативо - речено је овом приликом.

Такође, речено је, главни аргумент је добро урађен инвестициони пројекат, који подразумијева комплетну пратећу документацију од имовинско-правних односа до грађевинске дозволе.

- Квалитетном израдом инвестиционог пројекта долази се до средстава предвиђених за развој, било да су у питању средства банака, "Инвестиционо-развојне банке" Републике Српске или претприступних фондова Европске уније. Новца има, али да би се добио, неопходно је осмислити бизнис од идеје до финалног производа, који подразумијева квалитетан инвестициони пројекат - рекао је Марко Мартић.

Елементи бизнис плана, истраживање тржишта, техничко-технолошки аспект бизнис плана, врсте трошкова, инвестирање у обртна средства која непосредно утичу на ликвидност, ефекти пројекта, биланс стања и успјеха, економска оцјена пројекта, односно анализа његове неизвјесности - само су дио елемената који морају бити дефинисани инвестиционим пројектом.

Општеприхваћено мишљење да смо близу стварања пословног амбијента у којем би улагање у развој морао да буде одредница економске политике у наредном периоду, подразумијева и стално оспособљавање предузетника, како бисмо могли одговорити све захтјевнијим нормама пословног понашања.

Законом дефинисана финансијска дисциплина основни је предуслов да држава функционише. Уводећи је као правило пословног понашања у свим сегментима живота и рада, држава опстаје, правећи простор за улагања и развој, порука је са овог скупа.

ОСПОСОБЉAВAЊЕ

- У ситуацији када је јасно да више нема узимања кредита, а да од цијелог посла не буде ништа, нормативним пооштравањем и стручним оспособљавањем предузетника, могуће је очекивати редовни поврат позајмљених средстава, односно занављање развојних фондова, који ће се поново улагати у нове пројекте - речено је на семинару у Бањој Луци.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана