Сава на путу опоравка

М. Милуновић
Сава на путу опоравка

БAЊAЛУКA - Компанија "Бобар" започела је привредну санацију бијељинске прехрамбене индустрије "Сава" и преко наше банке помогли смо привредном опоравку овог предузећа, изјавио је нашем листу, Гаврило Бобар.

Он је нагласио да су у протеклих мјесец дана исплаћене све обавезе према пољопривредницима којима је "Сава" дуговала око 200.000 марака. Захваљујући бескаматним позајмицама које је понудила "Бобар банка" пољопривредним  произвођачима који су отворили рачун у овој банци исплаћена су потраживања која имају у "Сави". На исти начин "Бобар" је најавио исплату обавеза према радницима  и добављачима "Саве".     

- Задовољан сам како се одвија стечај - рекао је Бобар и додао да је ступио у контакт са пословним људима из иностранства који су показали интересовање да улажу у "Саву".

Он је нагласио да Компанија "Бобар" има у плану додатно афирмисати улагања у "Саву" тако што ће процијенити земљиште. На основу тих процјена, банка ће понудити повољне кредите инвеститорима са периодом отплате од 20 година.

У складу са санционим планом који је предложио стечајни управник и који је усвојен на Скупштини повјерилаца 14. јула у бијељинском Основном суду, Бобар каже да је у "Сави" планирано да се отвори осам предузећа која ће заједно чинити агрокомплекс. Он ће функционисати као бесцаринска зона која нуди погодност будућим инвеститорима.

Стечајни управник у прехрамбеној индустрији "Сава" из Бијељине Небојша Матић, сматра да за ово предузеће упркос великим  дуговима који премашују 11 милиона марака има наде, поготово од када се Компанија "Бобар" заинтересовала за улагања.

- На одржаној Скупштини повјерилаца, прихватила је санациони план предузећа у стечају који сам предложио и он ће се реализовати у складу са смјерницама Владе РС - рекао је Матић. 

  

Што прије покренути производњу

Небојша Матић каже да Влада РС, која је власник 63,7 одсто капитала у "Сави", нуди набоље могућности за излазак из дугогодишње привредне кризе. Циљ је да се у овој фабрици, једној од најпознатијих за прераду воћа и поврћа на подручју БиХ, што прије организује производња, односно да производи до 12.000 тона што доноси годишњу добит од 24 милиона КМ. Матић је навео да је од 25 милиона КМ потраживања која је затекао, признао дуг према републичкој Пореској управи који износи 12 милиона марака и чини 73 одсто од укупног дуга у фабрици.                                                                               

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана