РС има тренд смањења јавне потрошње

N.N.
РС има тренд смањења јавне потрошње

БAЊA ЛУКA - Министар финансија РС Aлександар Џомбић нагласио је у петак у Бањој Луци на трећим "Данима бх. финансија" да јавна потрошња у БиХ има тенденцију раста и неповољну структуру, док Република Српска има тренд смањења јавне потрошње, пренијеле су агенције.

- Према усвојеним буџетима, план јавне потрошње у БиХ за 2008. годину износиће 10,8 милијарди КМ, док је у 2007. години износила 9,6 милијарди, а у 2006. години 8,2 милијарде КМ - рекао је Џомбић.
Он је нагласио да се јавна потрошња у РС кретала од 2,4 милијарде КМ 2006. години до 2,8 милијарди, што је пројекција са буџетима усвојеним за 2008. годину.

Џомбић је додао да се јавна потрошња у посљедње три године креће од 43 до 47 одсто укупног бруто друштвеног производа, док једина РС у БиХ има смањење јавне потрошње од 40 на 37 одсто.

 - Сви нивои власти у БиХ у наредном периоду морају радити на структури јавне потрошње и задовољавању неопходних социјалних потреба, али и у преусмјеравању у развојну компоненту јавних инвестиција, које ће у наредном периоду створити нове услове и нове претпоставке да се одређени социјални проблеми задовоље - нагласио је Џомбић.

Према његовим ријечима, РС је успјела да смањи јавну потрошњу партнерским односом са свим заинтересованима који желе да партиципирају у јавној потрошњи.

Министар финансија и трезора БиХ Драган Вранкић такође је нагласио потребу за смањење јавне потрошње у БиХ, истичући да велики дио прихода од ПДВ-а одлази на повећање јавне потрошње умјесто у супротно.

- Јавну потрошњу треба ставити под контролу, смањити је а не повећавати, не уводити нова права, а са друге стране приходе који се остварују, планирају или су више од планираног - треба усмјеравати на подстицај производње и растерећење привреде, као и евентуално смањење оптерећења путем ПДВ-а, царина и осталих компоненти - рекао је Вранкић.

Он је истакао да спољна задуженост БиХ износи око четири милијарде КМ и да се БиХ не сматра земљом која је презадужена.
Министар финансија ФБиХ Вјекослав Беванда нагласио је да је један од највећих проблема БиХ јавна потрошња која стално расте, без обзира на позитиван раст БДП-а.

Гувернер Централне банке БиХ Кемал Козарић изјавио је да не очекује банкарску кризу и довођење у питање домаће валуте, али да треба разговарати о тим могућностима и мјерама како превазићи евентуалне кризе и присутну трошковну инфлацију, јавиле су агенције.

Истичући да није питање да ли ће бити кризе, већ када ће је бити, Козарић је навео да је финансијска криза присутна и  у већим земљама него што је БиХ, али да ће, када је у питању монетарна политика, валутни одбор бити истрајан на мјерама стабилности како не би дошло до монетарне инфлације.

Козарић је казао да банкарски сектор као лидер финансијског сектора у БиХ јесте најразвијенији, али да банке нису велике, већ регионалне и треба видјети како оне могу да превазиђу кризе.

- Знамо да су пласмани 11 милијарди, да су наши грађани дужни шест милијарди, односно по становнику готово 2.000 марака и треба да видимо до којег нивоа можемо ићи даље и на који начин се бранити од евентуалне кризе - нагласио је Козарић.

Он је одбацио наводе да се на вјештачки начин одржава стабилност, јер бх. девизне резерве, навео је, износе 6,7 милијарди и постоји око 400 милиона слободне девизне резерве што је још једно осигурање за домаћу валуту.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана