Ризични кредити од 1,5 милијарди КМ
Бањалука - Неквалитетни кредити у БиХ од 2007. године када су чинили око три одсто укупних зајмова повећавају се великом брзином и тренутно имају удио од 14,9 одсто у укупним кредитима.
Пласирани кредити на крају септембра 2013. године износили су 16,2 милијарди КМ, а на зајмове са којима банке имају проблеме у наплати односи се 1,5 милијарди КМ.
Банкари упозоравају да је аларм упаљен и да се убудуће мора посебно водити рачуна о неповољном тренду раста лоших кредита. Истичу да би требало донијети одговарајуће мјере како би тај проблем био ријешен, а раст лоших кредита стављен под контролу.
Секретар Удружења банака БиХ Мијо Мишић каже да се учешће лоших кредита у укупној активи од настанка кризе константно повећава.
- Лоши кредити из године у годину расту. Иако ситуација још није критична мора се посветити пажња овом проблему. Банке већ неколико година предузимају низ мјера када су у питању процјена ризика и процедуре одобравања кредита, али проблем великог учешћа лоших кредита у активи није само проблем банака и регулатора - истакао је Мишић.
Он сматра да је кључно да буде пронађен начин за оздрављење привреде, која има много више проблема при враћању кредита од физичких лица.
- Учешће лоших кредита правних лица је много веће него код физичких. Суштинско питање је како направити тржиште за промет са лошом активом. Ми инсистирамо да се у што краћем року изнађу одговарајућа рјешења - нагласио је Мишић.
Према његовим ријечима ликвидност банкарског сектора БиХ још није угрожена, али упозорава да ликвидност није једини елемент на који дјелују лоши кредити.
- Они дјелују на профитабилност банака и обим кредитирања. Кредитни обим је веома скроман у посљедње двије или три године - казао је Мишић.
Предсједник Секције за банкарство Удружења економиста РС SWOT Марко Ђого истакао је да су још 2009. и 2010. године упозоравали на пораст неквалитетне активе банака, а посебно лоших кредита.
- Пораст неквалитетних кредита носи за собом смањење профитабилности банака. Банкарски сектор у БиХ је један од најнепрофитабилнијих међу земљама југоисточне и источне Европе. Упркос томе ликвидност банака и штедња апсолутно нису угрожене - оцијенио је Ђого.
Он је истакао да су стране банке почеле да повлаче капитал, односно депозите које су имале код својих зависних банака.
- Из БиХ је од 2008. до 2012. повучено више од двије милијарде КМ - рекао је Ђого.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.