Радну снагу школују за западне компаније

Анита Јанковић Речевић
Радну снагу школују за западне компаније

БАЊАЛУКА - Спорадичним програмима преквалификације за професионалне возаче у БиХ покушава се надомјестити све израженији недостатак тог кадра, а домаћи превозници тврде да те обуке само обезбјеђују додатну радну снагу за западно тржиште, те да такви потези нису рјешење за њихове нагомилане проблеме.

Спољнотрговинска комора БиХ расписала је недавно јавни позив за упис на програме почетног и периодичног стручног оспособљавања возача у међународном друмском превозу, а кандидати се могу пријавити до 14. јула. У комори наводе да није први пут да организују програме за оспособљавање возача те да су сличне активности спроводили од 2006. до 2010. године.

- Наш циљ је да запосленима у домаћим компанијама пружимо стручне едукације и квалификације како би унаприједили пословање и ојачали конкурентност на домаћем и иностраном тржишту. Транспортна индустрија, поготово друмски превоз робе, има изузетан значај за развој наше економије јер омогућава кретање производа и извоз - рекли су у Спољнотрговинској комори и додали да су од Министарства комуникација и транспорта БиХ добили одобрење за обављање послова обуке возача.

Предсједник Удружења саобраћаја и веза Привредне коморе РС и потпредсједник Уније послодаваца РС Дејан Мијић каже да је у Едукативном центру Привредне коморе у току обука за преквалификацију једне групе возача те да је покренута и иницијатива да Завод за запошљавање РС обезбиједи новац за финансирање тих преквалификација и трошкове полагања возачког испита. Он наводи да би тиме трајно било ријешено питање незапослености групе грађана који тешко долазе до посла.

- Сви који имају диплому занимања за којим тржиште рада нема потребу могу за кратко вријеме завршити преквалификацију, положити возачки испит и запослити се. Позивамо све који не могу наћи посао у својим занимањима да се јаве за наше програме. Моје предузеће је пружило шансу таквим возачима и углавном смо задовољни њима. Истина је и да одређени проценат схвати да није за тај посао и да оде - казао је Мијић.

С друге стране, предсједник Удружења за унутрашњи и међународни транспорт Српске Никола Грбић сматра да програми обуке и преквалификација немају никаквог смисла те да се на тај начин само обезбјеђују возачи западним компанијама.

- Нажалост, нико нам не може обезбиједити потребан број возача јер они нон-стоп одлазе на запад, а разлог су далеко веће плате. Шта нам вриједи да школујемо возаче кад им не можемо обезбиједити плату већу од 2.000 КМ, док у Њемачкој њихова примања премашују 4.000 евра. Ако нам већ мисле помоћи, институције на нивоу БиХ треба да се договоре и смање фискалне и парафискалне намете, одрекну се дијела акциза на гориво, изгласају нижу путарину и јефтинију регистрацију камиона - прича Грбић.

Он истиче да би такве мјере растеретиле домаће превозничке компаније и омогућиле им да повећају плате својим радницима.

- И сами смо планирали покренути програм обуке возача како бисмо дошли до потребног кадра, али готово да нема фирме у БиХ која није имала ситуацију да је запослила радника који је радио два, три мјесеца и чим је стекао одређено искуство, дао отказ и отишао у иностранство. Рјешење су веће плате, а ми за то немамо услове - објаснио је Грбић.

Олакшице

Никола Грбић истиче да масовни одлив возача из БиХ тек слиједи.

- Плашимо се шта ће бити након 1. августа, када на снагу ступа одлука Њемачке о признању возачких дозвола из БиХ. Та земља потражује 30.000 професионалних возача, а ми немамо рјешење да зауставимо раднике - жали се Грбић.  

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана