Производња шумских сортимената већа за 1,1 одсто, продаја мања за 1,7 одсто

Срна
Производња шумских сортимената већа за 1,1 одсто, продаја мања за 1,7 одсто

БАЊАЛУКА - У Републици Српској је за девет мјесеци ове године произведено укупно 1.435.749 метара кубних разних шумских сортимената, или више за 1,1 одсто него у истом периоду прошле године, подаци су Републичког завода за статистику.

У продаји су били најзаступљенији трупци, којих је произведено 481.900 метара кубних од четинарског и 266.511 метара кубних од лишћарског дрвета.

У Српској је за девет мјесеци ове године продато укупно 1.442.496 метара кубних разних шумских сортимената или мање за 1,7 одсто него у истом периоду прошле године.

На залихама је регистровано 160.902 метара кубних шумских сортимената.

Секретар Удружења шумарства и дрвопрераде у Привредној комори Републике Српске Лазо Шиник рекао је Срни да је ово скроман резултат са растом производње од 1,1 одсто, посебно када се узме у обзир да је прошла година била слабија у остварењу производње од 2020. године, када је био период пандемије вируса корона.

Он је истакао да је то разлог што “Шуме Српске” нису у прилици да извршавају свој производни план у стоодстотном износу, те додао да је за девет мјесеци ове године тај план мање оставрен за око 14 одсто.

“То одступање од плана је знатно. Проценти извршења плана су почетком године били знатно бољи, а временом је то постало све слабије”, навео је Шиник.

Он је констатовао да су основни пробелми неостваривања производног плана везани за фазу извођења радова у шумарству који се огледају у проблемима везаним за недостатак радне снаге, трошковима пословања, цијенама горива, питањима субвенција.

“Влада Српске је предузимала мјере ради санирања и рјешавања тих проблема, те је у том смислу ушла у набавку нове механизације, давала одређене субвенције”, навео је Шиник.

Он је нагласио да се такво стање у шумарству одражава и на процесе у дрвопрерађивачкој индустрији, гдје је коњуктура тражње изражена, али да се већ уочава појава да тражња полако пада.

Према његовим ријечима, то је из разлога што у еврпским државама, гдје се пласира знатан производни контигент дрвопрераде, долази до пада тражње за појединим врстама производа.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана