Процурио тајни план » Операција Албанија «

Агенције
Процурио тајни план » Операција Албанија «

У очекивању да Европска централна банка (ЕЦБ) настави да Грчку снабдијева свјежим новцем процурио је и до сада добро чуван план "Операција Албанија".

Ова операција има за циљ да предупреди могуће ширење грчке кризе, нарочито на Румунију, Бугарску, Кипар и Македонију.

То је пажљиво припремљени план за случај да Грчка мора да напусти еврозону, што за сад одбацују француски премијер Мануел Валс и још неки званичници држава и институција еврозоне.

А кључно је да се и Румунији, Бугарској, Кипру и Македонији, у случају изласка Грчке из еврозоне, помогне да се изборе с можда непремостивим финансијским проблемима, имајући у виду да су филијале грчких банака важан саставни дио њихових финансијских система и тржишта.

Европска унија би, према овом резервном плану, била склона да се крене у национализацију филијала грчких банака у тим земљама, био би заведен надзор и ограничење промјета капитала и банкарских исплата.

То за сада нико не жели, јер би "ширење заразе" могло потом погодити и даље рањиве земље као што су Португал, па и Шпанија.

Али ако би ЕЦБ прекинула доставу "свјежег новца" грчкој централној банци, могуће је да би та банка аутоматски обуставила могућност да се код ње новцем снабдијевају комерцијалне банке.

Јерун Дејселблум, предсједник Еврогрупе, која окупља министре финансија држава еврозоне, челнике Европске централне банке и Европске комисије, саопштио је да је "Европа спремна да помогне Грццкој да одржи финансијски систем", иако ће у вези са договором повјерилаца грчког дуга и Атине у недјељу бити одржан референдум у Грчкој.

Европска централна банка ту сад има кључну улогу, а она је саопштила да ће задржати свој фонд за хитно финансирање грчких банака на нивоу уговореном у петак.

Предсједник ЕЦБ Марио Драги је изјавио да ће "учинити све што треба", а посебно наставити откуп државних дугова чланица еврозоне, да се спрече напади финансијских шпекуланата, што је било погубно у првим фазама кризе у еврозони, нарочито 2010-године, а што је превазиђено стварањем, поред осталог, великог фонда и механизма за спречавање шпекулантских удара.

Италијански министар финансија Карло Падоан је изјавио да Грчка неће напустити евро, а потпредсједник Европске комисије, задужен за евро, Валдис Домбровских, јасно је ставио до знања да "Грчка остаје дио еврозоне, док је Еврогрупа одлучна да зајамчи финансијску стабилност и ојача еврозону".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана