Повећан обим размјене у металском сектору за скоро 50 одсто

Срна
Повећан обим размјене у металском сектору за скоро 50 одсто

САРАЈЕВО - Спољнотрговинска размјена металске индустрије у БиХ повећана је у прошлој години, а укупан извоз износио је 5,9 милијарди КМ, што је за 1,9 милијарди КМ или 49 одсто више него у истом периоду претходне године.

Анализа Спољнотрговинске коморе /СТК/ БиХ показала је да је повећан и увоз у овом сектору, који је износио 7,9 милијарди КМ, што је повећање од 2,1 милијарду КМ или 36 одсто.

У укупној робној размјени металског сектора, предњачи извоз и увоз жељеза и челика, као и електроиндустрије и аутоиндустрије.

Када је ријеч о жељезу и челику извоз у прошлој години износио је 849 милиона КМ, што је повећање од 390 милиона КМ или 85 одсто. Највише се извозило у Србију, Румунију, Турску, Хрватску и Словенију.

Овај сектор биљежи увоз од 973 милиона КМ, што је повећање од 418 милиона КМ или 75 одсто. Највише се увозило из Италије, Србије, Словеније, Аустрије и Мађарске.

Електроиндустрија забиљежила је извоз од 1,1 милијарду КМ, што је више за 273 милиона КМ или 33 одсто, док је вриједност увоза била 1,3 милијарде КМ, што је више за 114 милиона КМ или 10 одсто у односу на 2020. годину.

“Ако анализирамо извоз електроиндустрије, укључујући параметре количине, можемо закључити да је раст врло реалан, јер је само мањи дио овог повећања посљедица инфлације и раста цијена сировина”, истакли су из СТК БиХ.

У сектору аутоиндустрије у прошлој години повећани су и извоз и увоз, а вриједност извоза износила је 437 милиона КМ, што је више за 57 милиона КМ или 15 одсто, док је увоз био 1,4 милијарде КМ, односно за 283 милиона КМ, или 25 одсто више у односу на 2020. годину.

Шинска возила, возила и њихове дијелове БиХ је највише извозила у НЈемачку, Луксембург, Аустрију, Словенију и Италију, док у увозу предњаче Холандија, НЈемачка, Словенија, Србија и Хрватска.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана