Поскупљење цигарета у 2014.: Већа цијена за 0,40 до 0,50 КМ

Aгенције
Поскупљење цигарета у 2014.: Већа цијена за 0,40 до 0,50 КМ

Сарајево - Просјечна цијена кутије цигарета у БиХ, по статистичким подацима, сада кошта 2,74 марке.

Дуван је у односу на мјесец мај прошле године поскупио за 7,5 одсто, док је у односу на просјечну цијену из 2010. скупљи за чак 35,5 одсто.

Нови удар по џепу грађана стиже, барем за пушаче.

Они ће због повећања акциза на цигарете у сљедећој години одвајати више новца. Од 2014. доћи ће до сигурног поскупљења цигарета јер се минимална акциза повећава, а формирана радна група у Управи за индиректно опорезивање (УИО) БиХ припрема измјене и допуне Закона о акцизама у смислу усклађивања опорезивања акцизе цигарета и самог дувана.

Одлука би се требала донијети у октобру или новембру ове године, наравно, за цијену цигарета у 2014.

- Чињеница јест да ће у 2014. бити даље поскупљење цигарета, а то ће бити сигурно до неких 40 до 50 фенинга, а код неких цигарета можда и више. Видјећемо шта ће подразумијевати и хоће ли бити усвојене неке нове измјене и допуне Закона о акцизама, које би на неки начин можда и дуван ускладиле с опорезивањем цигарета, казао је Ратко Ковачевић, начелник Одјела за комуникације УИО-а.

Минимална акциза

Наиме, БиХ би постепено требала повећавати висину акциза на дуванске прерађевине у раздобљу од 2009. до 2014. године, како би достигла ниво од 64 евра за 1000 комада цигарета до 2014., тачније минималну акцизу у износу од 2,60 марака по паклици. То је било и утврђено акцизном политиком ЕУ-а у тренутку усвајања Закона о акцизама у БиХ у току 2009. године.

- У међувремену ЕУ је минималну акцизу повећао на 90 евра за 1000 комада цигарета, односно на 3,60 марака по паклици цигарета, па је за претпоставити да ће БиХ морати и након 2014. године наставити повећавати акцизу на цигарете како би достигли ниво минималне акцизе у ЕУ-у, рекао је Ковачевић те додао како ће одлуку о томе донијети Управни одбор УИО-а. Што се тиче цијене цигарета, Ковачевић наглашава да је у овом тренутку тешко рећи колико ће цигарете код нас поскупјети те додаје како произвођачи и дистрибутери могу било када у години повећати или смањити цијену цигарета, јер је слободно формирање цијена, а што уједно и зависи о пословној политици сваке фабрике.

- Оно што је чињеница, то је да се у сваку малопродајну цијену морају укалкулсати важећи порези у текућој години, а то је, ако се ради о кутијама цигарета, пропорционална трошарина у висини 42 одсто малопродајне цијене, фиксна акциза у износу од 0,75 марака у 2013. години и ПДВ у износу од 17 одсто, објаснио је.

Конзумација дувана

По његовом објашњењу, у складу са Законом о акцизама у БиХ на цигарете паковане у кутије плаћа се пропорционална акциза у износу 42 одсто малопродајне цијене и фиксна акциза. Она је у 2013. години износила 0,75 марака по кутији и у поређењу са 2012. кад је била фиксна цијена 0,60 марака по кутији.

Ковачевић надаље наглашава како свака кутија цигарета која се пласира на тржиште БиХ мора бити обиљежена акцизном маркицом УНО-а.

Исто тако, на наше се тржиште пласира и дуван за мотање, било прерађени или фино сјечени дуван, који се опорезује само пропорционалном акцизом у износу од 42 одсто малопродајне цијене.

- На дуван се не плаћа фиксна акциза као што се плаћа покутијама цигарета. То је утицало на пораст конзумације дувана у БиХ и на пад конзумације кутија цигарета, подвукао је Ковачевић.

Будући да је Закон о акцизама у БиХ у примјени од 2009. те да Управни одбор УИО-а сваке године доноси одлуку о посебној и минималној акцизи на кутије цигарета, чиме се на почетку сваке године повећава фиксна акциза, Ковачевић каже да се ствара све већа разлика у опорезивању цигарета пакованих у паклице и дувана који се мота и пуши, а што је један од разлога пада изданих маркица за обиљежавањекутија цигарета. Њих је укупно (увозних и домаћих) у 2011. издано више од 473 милиона, а у 2012. 415 милиона. Приходи од акциза на цигарете у 2012. износили су 758 милиона марака.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана