Попушта рецесија у земљама еврозоне

Глас Српске
Попушта рецесија у земљама еврозоне

БЕРЛИН - У 16 земаља чланица еврозоне у овогодишњем јулу забиљежен је мањи од очекивања пад активности у индустријском и услужном сектору, што је још један знак да се европска привреда вјероватно стабилизује послије оштрог пада почетком године.

Маркит, фирма за пружање финансијских информација, објавила је у петак да је њен индекс менаyера набаве, који мјери пословну активност, за услужни сектор у еврозони у јулу достигао 45,6 бодова, послије јуна 44,7 бодова. Економисти су очекивали да ће порасти на 45 бодова.

То ипак не значи да услужни сектор у еврозони расте, него да рецесија попушта.

Слична побољшана слика пристиже и из производног сектора Svjetlo na kraju tunela i za eurozonu?у еврозони, гдје је индекс менаyера набаве порастао с јунских  42,6 на 46 бодова у јулу. Његов раст био је већи од 43,5 бодова колико су очекивали економисти.

Aналитичари сматрају да ти подаци пружају још један доказ да је еврозона прегрмјела најгору кризу. Ипак, не очекују њен брзи опоравак као у СAД-у.

Наде да ће британска привреда ускоро почети опоравак избрисао је податак о паду њеног бруто домаћег производа у другом овогодишњем тромјесечју за 0,8 одсто у односу на претходно тромјесечје.

Њемачки индекс пословне оптимистичности Ифо указује да је најгоре прошло и за највеће привреде еврозоне - Њемачку. Ифо институт објавио је да је његов Ифо индекс у јулу порастао четврти мјесец заредом, на највиши ниво у протеклих девет мјесеци од 87,3 бода.

Ипак  савјети стижу  да  и даље ваља бити на опрезу.

Као и у СAД-у, улагачи на тржиштима капитала потражиће потврду најновијих очитања индекса у пословним извјештајима европских компанија за прву половину године.

Aмеричке компаније досад су извијестиле о зарадама за прву половину године да су углавном изнад тржишних очекивања, ојачавши наде улагача да је највећа свјетска привреда на путу опоравка.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана