Почела изградња гасовода Јужни ток кроз Србију VIDEO/ФОТО

СРНА
Почела изградња гасовода Јужни ток кроз Србију VIDEO/ФОТО

Београд - У Србији су данас почели радови на изградњи гасовода "Јужни ток", вриједног 1,9 милијарди евра, а свечана церемонија тим поводом одржана је у Палати Србија у Београду у присуству државног врха Србије, Републике Српске и представника Русије.

На церемонији, којој су присуствовали предсједник и премијер Републике Српске Милорад Додик и Жељка Цвијановић, предсједник Србије Томислав Николић дао је налог за почетак заваривања првог споја гасовода у мјесту Шајкаш у Војводини.


Заваривање првог споја на цијевима гасовода "Јужни ток" у Србији у Шајкашу, код Новог Сада, званичници су гледали на екрану у Палати Србија у Београду.

Церемонији су присуствовали премијер Србије Ивица Дачић, министар енергетике Русије Александар Новак и предсједник Управног одбора "Гаспрома" Алексеј Милер.

Српска и руска страна су потписале Протокол о зајму, Уговор о транзиту, док је Уговор о повезивању дјелатности од општег интереса потписан између Владе Србије и предузећа "Саут стрим" из Новог Сада.

Тендер за извођаче радова биће расписан до половине децембра ове године, док ће радови на терену кренути у фебруару сљедеће године.

Вриједност радова на гасоводу у Србији процијењена је на 1,9 милијарди евра, а дионица кроз Србију биће дуга 421 километар, док је предвиђена и градња два крака, ка Републици Српској и Хрватској.

Изградњом гасовода "Јужни ток" Србија постаје транзитна земља за гас, а од транзитних такси у почетку се очекује прилив од 200 милиона евра.

Србија са годоводом "Јужни ток" добија и други правац снабдјевања гасом из Русије и имаће на располагању чак 41 милијарду метара кубих гаса годишње.

Изградњу "Јужног тока" кроз Србију ће реализовати заједничко предузеће "Јужни ток Србија", у којем "Србијагас" има 49 одсто, а руски "Гаспром" 51 одсто власништва.

На изградњи дионице тог транснационалног гасовода кроз Србију биће директно запослено 25.000 људи, а посредно до 100.000 радника из српских грађевинских компанија, произвођача опреме и предузећа из услужних дјелатности.

Међународни гасовод "Јужни ток" је пројекат руске државне компаније "Гаспром" вриједан више од 16 милијарди евра и довешће руски гас цјевоводом испод Црног мора и копном преко Бугарске, Србије, Мађарске до потрошача у западној Европи.

Власници "Јужног тока" су 50 одсто "Гаспром", 20 одсто италијански "Ени", 15 одсто француски "ЕДФ" и 25 одсто њемачки "Винтештал".

Јужни ток је остварење српског сна

Предсједник Србије Томислав Николић рекао је да од данас, са почетком изградње Јужног тока, Србију и Русију повезује нова енергија - руски гас који је остварење српског енергетског сна о снабдијевању без неизвјесности, те да је Србија постала регионално енергетско чвориште. "Јужни ток", који од данас постаје стварност Србије, није само прича о испуњавању енергетског споразума међу нашим држава и о паневропској гасној магистралној траси, него симбол повезивања држава и народа и порука свету да једино заједничким настојањима и смелим пословним подухватима свуда и увек градимо разумевање и мир", рекао је Николић.

Николић је рекао да је изградња "Јужног тока" симбол цилизацијског напретка човјека на планети Земљи, те додао да ће чак 35 милиона домаћинстава бити снабдјевено гасом.

Он је истакао да ће добробит за Србију бити вишеструка и да ће Србија бити регионално енергетско чвориште, одакле ће ићи конекција гасовода за Мађарску, Хрватску и Републику Српску, а предвиђена је изградња крака и ка Македонији.

"Јако важна улога Србије у пројекту који многи називају енергетским и градитељским подухватом века није само питање географије, него и међународно пропознавање Србије као кључне државе у региону", рекао је Николић.

Он је навео да почетак изградње гасвода доприноси угледу Србије, и њену енергетску будућност чини далеко извјеснијом, а овај историјски пројекат је јасна порука пословном свијету да је Србија земља у коју вриједи инвестирати и да је озбиљан стратешки партнер.

Руски предсједник Владимир Путин упутио је честитке учесницима и гостима данашње званичне церемоније у Београду поводом почетка градње дионице "Јужног тока кроз Србију", истичући да је то важан догађај не само за Србију, која ће постати европски кључни енергетски центар, већ и за балканске земље и читав европски континент.

"Градња гасовода ће бити велики допринос побољшању међународне енергетске сигурности", навео је Путин у поруци, коју је на церемонији у Палати Србија прочитао руски министар енергетике Александар Новак.

"Јужни ток" ће, навео је Путин, дном Црног мора спојити руске највеће природне депоније гаса са највећим тржиштима југоисточне Европе и осигурати поуздано снабдијевање горивом за европске потрошаче, без ризика везаних за транзит.

Путин је истакао да ће градња изузетно великог гасовода кроз Србију привући велике инвеститоре у Србију и регион, донијети нове послове, подстаћи даљи социјални и економски развој, а Србија ће, ширењем и модернизацијом транзитне гасне мреже постати европски кључни енергетски центар.

Премијер Србије Ивица Дачић рекао је да је ово највећи развојни и стратешки пројекат у области енергетике и да је данас дан када Србија послије више од четири деценије поново може да каже да гради нешто велико - највећи инфраструктурни и енргетски пројекат у Србији.

"Ово није само велики дан за Србију и регион Балкана, него и за целу Европу који ће имати транзит гаса без безбедносних ризика. Србија ће постати значајно енергетско чворште у региону и поуздан партнер енегетске сигурности у Европи", рекао је Дачић.

Он је навео да је у плану и изградња кракова ка Републици Српској и Хрватској, те да је Србија предложила у косовском дијалогу у Бриселу и могућу тему да један крак иде према Косову и Метохији.

"Више од 10 одсто укупних европских потреба за гасом биће транспортовано преко Србије. Србија овим пројектима постаје центар нафтно-гасне привреде у региону, а жЈужни токж отвара велике могућности за развој многих индустријских грана", рекао је Дачић.

У Србији су данас почели радови на изградњи гасовода "Јужни ток", вриједног 1,9 милијарди евра, а свечана церемонија тим поводом одржана је у Палати Србија у присуству државног врха Србије, Републике Српске и представника Русије.

На церемонији у Палати Србија, којој су присуствовали и предсједник Републике Српске Милорад Додик и премијер Српске Жељка Цвијановић, предсједник Србије Томислав Николић је дао налог за почетак заваривања првог споја гасовода у мјесту Шајкаш, у Војводини.

За свечаност поводом почетка градње дионице "Јужног тока" кроз Србију акредитовано је 165 представника око 35 медија, међу којима су и медијске куће из Русије, Словеније, Албаније, Републике Српске и Македоније.

Предсједник и премијер Српске разговарали са Милером и Дачићем

Предсједник Републике Српске Милорад Додик и премијер Српске Жељка Цвијановић састали су се данас у Београду са предсједником Управног одбора руске компаније "Гаспром" Алексејем Милером.Састанку у Палати Србија у Београду присуствовао је и амбасадор БиХ у Србији Ранко Шкрбић.

Прије овог сусрета, Додик и Цвијановићева су разговарали са премијером Србије Ивицом Дачићем.

Предсједник и премијер Републике Српске присуствовали су данас у Београду свечаној церемонији отпочињања радова на изградњи гасовода "Јужни ток" кроз Србију.


 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана