Откуп охрабрио произвођаче

С. ШЕКAРA
Откуп охрабрио произвођаче

ПAЛЕ - Захваљујући подстицајним мјерама општине, усклађеним са мјерама републичке Владе, производња млијека на подручју општине Пале је оживјела, а сада се дневно откупи 25 пута више млијека него прије двије године

.

Замјеник начелника општине Пале Млађен Ћеремиџић истиче да је то охрабрујући податак, али и оцјењује "да ту није крај".

Додао је да вјерује да ће нова стимулативна средства за набавку стотињак расних јуница, као и наставак исплата премија за сваки литар откупљеног млијека, донијети још већи напредак у овој области.

- Ограничени капацитети мљекара утицали су на незаинтересованост пољопривредника да се упусте у озбиљнију производњу. Ипак, када смо прије двије године склопили уговор са сарајевском мљекаром "Милкос", кроз који је гарантован откуп произведених количина, набавили десет лактофриза, организовали откупна мјеста и отворили могућност бескаматног кредитирања, људи су промијенили мишљење - истакао је Ћеремиџић.

- Најважније је то што се откупи сваки произведени литар на подручју општине Пале - рекао је Ћеремиџић.

Према његовим ријечима, у мају 2006. године сарајевска мљекара откупљивала 80 литара млијека дневно, док је сада просјечна дневна откупљена количина 2.000 литара млијека прописане масноће.

Према његовим ријечима, многи су искористили могућност да узму повољне кредите.

- Преко банака са којима смо склопили уговоре, за непуне двије године пласирано је око 1,7 милиона марака, а 100 хиљада марака, колико ће ове године из општинског буџета директно бити пласирано за подстицај пољопривреде, само је додатни стимуланс -нагласио је Ћеремиџић.

Истакао је да вјерује да ће достигнути ниво производње бити задржан, па чак и унапријеђен.

Према Ћеремиџићевим ријечима, мљекара "Драмон" из Мокрог и данас откупљује око 500 литара млијека дневно, као и раније.

- Ова мљекара откупљује количине млијека које су јој потребне и задржава континуитет што је добро - каже Ћеремиџић.

Све више пољопривредника набавља механизацију

Ћеремиџић је истакао да све више паљанских пољопривредника набавља нову механизацију и увећава сточни фонд.

- Општина Пале је међу првим у Српској донијела стратешки документ о развоју аграра, који је у потпуности усаглашен са републичком стратегијом у овој области, па очекујемо да ће и резултати његове даље примјене бити једнако успјешни, па и бољи него ови почетни - закључује Ћеремиџић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана