Одржати економски раст

N.N.
Одржати економски раст

ВAШИНГТОН - Свјетска банка јуче је позвала владе из регије западног Балкана да продубе интеграције с Европском Унијом, даље развијају људски капитал, смање трошкове телекомуникација и раде на рјешавању питања у вези са несташицом енергије ради одржавања економског раста, јавиле су агенције.

Према новом извјештају Свјетске банке "Интеграције западног Балкана и ЕУ: Програм за трговину и раст", регија западног Балкана је кључни дио источне Европе и састоји се од групе различитих земаља у разним стадијумима приступа ЕУ.

Хрватска и Македонија су кандидати за придруживање ЕУ, при чему је Хрватска скоро у приступним преговорима.

Aлбанија, Црна Гора и Србија су потписале Споразум о стабилизацији и придруживању, што је значајан корак у процесу приступања.

БиХ је парафирала нацрт споразума са Европском комисијом, а његово потписивање је предвиђено за средину јуна, наводи се у студији Свјетске банке и додаје да је посљедња деценија, нарочито посљедњих пет година било релативно добро за ове земље.

- Међутим, оне сада треба да побољшају, а потом и одрже раст ради убрзања смањења сиромаштва и приближавања ЕУ, чак и ако вањско окружење представља све већи изазов - стоји у извјештају који анализира и могућа ограничења за убрзање раста и раст вођен приватним сектором у много већој мјери него што је то сада случај у регији.

Студија такође даје препоруке могућих приоритетних активности на нивоу земље да би се убрзавао раст вођен извозом, указује на потребу за дубљим интеграцијама између земаља западног Балкана ради повећања тржишне конкурентности, побољшања квалитета и смањења трошкова услуга.

Осим тога, студија позива на развој људског капитала као централног дијела стратегија земаља у регији, указује на потребу за смањењем трошкова телекомуникација, а што би могло повећати конкурентност, компензовати недостатке везане за мала појединачна тржишта и олакшати регионалне интеграције.

- Студија позива и на предузимање активности ради спречавања могућих несташица енергије које могу да имају негативан утицај на модел и обим домаћих и страних инвестиција - саопштено је из Свјетске банке.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана