Нова клаоница подиже домаће фарме пилића

Анита Јанковић
Нова клаоница подиже домаће фарме пилића

Бањалука - Прва домаћа клаоница перади у РС требало би да "никне" до априла наредне године, што ће живинарима олакшати пласман меса на тржиште и отворити шансу за повећање производње.

Иницијатива за изградњу клаонице потекла је љетос од Удружења товљача пилића РС, које окупља око 100 фармера са подручја Српца, Прњавора и Дервенте, у којима је концентрисан највећи дио фарми пилића у Српској. Будући да је РС остала без иједне домаће клаонице и прерађивача пилећег меса, за разлику од ФБиХ, у којој их има најмање десет, фармери су одлучили да се удруже. Првобитни план је био да клаоница дјелује у склопу асоцијације удружених живинара, али је због недостатка финансија све препуштено приватном предузећу "Живанић ДС" из Прњавора.

- Клаоница је требало да буде заједнички пројекат живинара и фирме "Живанић ДС", али због лоше финансијске ситуације у којој су фармери, од тога смо одустали и план да као удружење оснујемо акционарско друштво је пропао, јер није било финансијске помоћи државе - рекао је предсједник Удружења товљача пилића РС Душан Симић и додао да су фармери пружили подршку фирми "Живанић ДС".

Власник фирме "Живанић ДС" Десимир Живанић каже да се одлучио на градњу клаонице јер им је неопходна да би закружили комплетан процес производње пилећег меса.

- Клаоница је једина карика у ланцу производње пилетине која нам недостаје и с њом ћемо обезбиједити квалитет меса за извоз у ЕУ. Већ смо започели припрему документације, а преговараћемо се са комерцијалним банкама за кредит - рекао је Живанић.

Клаоница ће бити лоцирана у центру живинарске производње у Горњим Смртићима код Прњавора са капацитетима од 3.500 до 4.000 товних пилића на сат, што би на годишњем нивоу износило више од пет милиона пилића.

- Вриједност пројекта је око три милиона КМ и градња ће бити готова до априла наредне године. То ће бити прва домаћа клаоница у РС која ће фармерима обезбиједити сигуран пласман њихових производа током читаве године - казао је Живанић.

Према његовим ријечима, клаоница има још већи значај када се зна да је РС на корак од добијања дозвола за извоз пилећег меса у земље ЕУ.

- У контроли и квалитету пилећег меса се отишло најдаље у РС. Живинарске фарме су најбоље опремљене у конкуренцији фарми на којима се производи свињско или говеђе месо, због чега очекујемо да наредне године добијемо зелено свјетло за извоз меса у ЕУ - каже Живанић и додаје да су службе ЕУ већ контролисале његову фирму у Гламочанима за прераду меса и дале позитивно мишљење.

Проблеми све већи

Душан Симић каже да су проблеми на живинарским фармама сваки дан све тежи, јер тржиште узима данак.

- Узгој товљених пилића је тежак и мукотрпан посао, а зарада минијатурна. Од прерадарства се лоше живи. Цијена услужног това од 30 фенинга се није мијењала посљедњих 30 година, а цијене струје, воде и огрева, које директно утичу на нашу производњу, увећане су дупло - рекао је Симић и додао да просјечан фармер од свог рада не може улагати у развој фарме.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана