Неопходно подстаћи рад малих и средњих предузећа у РС

Ж. Добрић, Н. Вранковић
Неопходно подстаћи рад малих и средњих предузећа у РС

БAЊA ЛУКA - Предсједник Секције за предузетништво Удружења економиста "SWOT" Саша Петковић сматра да би требало хитно формирати гарантни фонд за кредите којима би се подстицао извоз и високопотенцијални производни и услужни програми малих и средњих предузећа, да би могла да парирају предузећима из земаља Европске уније.

- Мала и средња предузећа требало би да, уз велика, представљају ослонац привредног развоја Републике Српске јер су највећи генератор запошљавања људи у држави - истакао је Петковић.

Потписивањем SSP-а, додао је он, РС и БиХ морају да испуне одређене обавезе, а једна од главних је поштовање Повеље о малим и средњим предузећима.

Петковић је додао да се најчешће указује на финансијске препреке за развој малих предузећа, али да су суштински проблеми другачији.

- Евидентно је да постоје финансијске препреке, али уочљиво је и да поједини предузетници и менаџери немају адекватно образовање - навео је Петковић.

Он је истакао да Српској недостају и финансијска средстава за увођење система квалитета ISSO стандарда, "C" знака усклађености са европским стандардима и слично, без којих предузећа из РС и БиХ не могу да пласирају своје производе у иностранству.

Професор на Економском факултету у Бањој Луци Рајко Томаш сматра да "мала предузећа имају своје мјесто на тржишту, али у земљи у којој се она могу развијати".

- Бојим се да ми у Републици Српској сувише статично посматрамо ствари. Мало предузеће је зачетак бизниса, ембрион великог предузећа, а не коначни циљ и форма бизниса, што код нас људи неријетко схватају управо тако - рекао је Томаш.

Мала предузећа могу да испоље своју виталност и допринесу привредној стабилности, тврди он, ако су повезана у кооперацијске ланце.

Основу тог ланца требало би да чини велико предузеће, које својом позицијом на тржишту гарантује стабилност цијелог кооперацијског ланца.

- Треба стимулисати развој малих предузећа као промоторе предузетничких идеја и омогућити им, кроз услове привређивања, да "одрасту", постајући кооперанти већих предузећа и везујући за себе нова мала предузећа. Такав модел би у нашим условима могао да буде продуктиван - сматра Томаш.

Илузорно очекивати конкурентност малих предузећа

Томаш тврди да је илузорно очекивати да домаћа мала предузећа, настала "сама на ледини", могу да буду прави одговор на снажну инострану конкуренцију.

- Годинама смо имали високу царинску заштиту домаће производње, а она опет није достигла висок ниво конкурентности. То потврђује да проблеми конкурентности домаће привреде нису само у вези са царинама, него да су много комплекснији. Нажалост, ни наша "пословна заједница" није адекватно профилисана. Уз часне изузетке, она је стално на граници између бизниса и политике. SSP ће подстаћи да се та заједница конституише и постане озбиљан партнер у креирању укупног развоја - тврди Томаш.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана