Нафта неће испод 100 долара

(Aгенције)
Нафта неће испод 100 долара

КУВAЈТ, ДAКAР - Мало је вјероватно да ће се цијене нафте спустити испод 100 долара за барел, с обзиром на то да њихов пад ограничава настављена снажна потражња из привреда у настајању попут Кине и Индије, тврди члан кувајтског Врховног савјета за нафту Калид Будаи, у разговору за лист Aл-Сеyассах.

Забринутост у вези са стањем америчке привреде и пад потражње у развијеним земљама, “срушили” су цијене нафте на свјетском тржишту, са јулског рекорда већег од 147 долара за барел, на 125 долара у петак прошле седмице.

- Не вјерујем да ће се цијене вратити на рекордни ниво, али се неће поновно спустити испод 100 долара за барел. Мислим да ће се цијене стабилизовати - нагласио је Будаи.

Будаи је потврдио да су кувајтске нафтне резерве, 100 милијарди барела.

Најновије поскупљење горива за моторна возила у земљама западне Aфрике, не изазива само саобраћајни хаос, већ и велико незадовољство становништва, које се испољава масовним протестима, оштром критиком Владе и ширењем шверца.

У Дакару, главном граду Сенегала, аутобуски превозници и таксисти, већ мјесецима тврде да због поскупљења енергената, ништа не зарађују.

Незадовољство скупоћом нафтиних деривата, све је израженије и у другим земљама овог сиромашног региона, попут Буркине Фасо, Сијера Леонеа и Обале Слоноваче, чија је престоница Aбиyан у јулу била паралисана честим штрајковима.

Разлог томе била је одлука Владе да подигне цијену дизела и бензина за 29, односно 44 одсто. Штрајкови превозника учестали су и у Нигерији, иако је та земља осми извозник нафте у свијету.

 

Скупља и храна

Пораст саобраћајних трошкова прелива се на цијене многобројних производа, укључујући прехрамбене, од чега највише страда управо сиромашна Aфрика, упућена на велики увоз животних намирница.

Све Владе западноафричких земаља већ покушавају да додатним средствима из буyета ублаже посљедице “удара” поскупљења горива и хране, али су њихове могућности веома ограничене зато што су им касе - веома “плитке”.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана