Мјесечна производња 16.000 тона руде

М. Милуновић
Мјесечна производња 16.000 тона руде

СРЕБРЕНИЦA - У Руднику олова и цинка "Сасе" из Сребренице захваљујући великим инвестиционим улагањима која се процјењују на 1,7 милиона евра и одличним привредним и производним резултатима, 460 запослених мјесечно зарађују у просјеку 1.000 марака.

Ово је изјавио директор рудника "Сасе" Aлександар Петрић и истакао да је производња на мјесечном нивоу 16.000 тона руде, али планирано је да се повећа на 18.000 тона.

Петрић је нагласио да је производња у руднику, од прошле године у пуном замаху од када је Влада Републике Српске додијелила концесију на коришћење рудника међународној корпорацији "Гросс" која се показала као озбиљан инвеститор уложивши новац у модернизацију рудника и набавку најсавременије опреме која се користи у рударству.

- Стари рудник "Сасе" је прије доласка стратешких купаца био пред стечајем и била су неопходна улагања да би могли да одговоримо захтјевима тржишта и да пласирамо руду за потребе домаћег и иностраног тржишта - наводи Петрић.

Он је додао да рудник "Сасе" тренутно извози у Србију, Словенију, Мађарску, Бугарску, Чешку и друге земље.

Говорећи о привреди Сребренице у којој рудник "Сасе" има најважнију позицију и чини окосницу индустријског развоја, Петрић је рекао да је фирма "Гросс" од 2005. године показала намјеру да инвестира у производњу рудника.

Због компликација у приватизацији, односно увођењу стратешког инвеститора у "Сасе", рудник није радио у периоду од 2006. до 2007. године. Застој у производњи узроковао је штету од неколико милиона марака, па су рудари рудника "Сасе" организовали бројне протесте у руднику и Сребреници.

Рудари љетују у Поречу

Рудник "Сасе" другу годину заредом шаље своје рударе на љетовање у ексклузивни туристички центар Пореч.

Према ријечима предсједника Синдиката у руднику "Сасе" Тошка Раките, сви радници имају редовне плате и повезан стаж.

- Руководство води рачуна о радницима, и на основу појединачног колективног уговора који је усвојен на нивоу предузећа најнижа цијена рада износи 370 КМ што је знатно више у односу на друга предузећа у сектору рударства - рекао је Ракита.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана