Минималац у Њемачкој отпушта пола милиона радника

Агенције
Минималац у Њемачкој отпушта пола милиона радника

Берлин- Минимална зарада која је уведена у Њемачкој у износу од 8,50 евра по сату могла би, према процјенама стручњака да доведе до отпуштања око пола милиона радника, процјењују стручњаци.

Већина њемачких послодаваца од 1. јануара је у обавези да својим радницима исплаћује најмање 8,50 евра по сату, што ће, како сами послодавци кажу, угрозити велики напредак на тржишту рада који је та земља постигла у посљедњој деценији.

Недавно објављена студија Иницијативе за нову социјално тржишну економију, коју финанцирају њемачки послодавци у металној индустрији и електропривреди, показује да ће због новог закона без посла остати између 250.000 и 570.000 људи.

Поред масовних отпуштања, закон о минималцу ће донијети и повећање цијена, јер је, према анкети коју је спровео Центар за истраживање и анализу пословног циклуса у Минхену, више од четвртине од 6.300 анкетираних фирми истакло да су погођени увођењем минималне плате, а 57 одсто њих је рекло да ће морати да уведу мјере за смањење трошкова.

Њемачка је до сада била једна од седам држава ЕУ које немају загарантовани минимални доходак, а економисти по правилу истичу да минималац није добар за раст економије и запошљавање, јер послодавцима повећава трошкове и отежава прилагођавање условима на тржишту.

Према очекивању, различити сектори ће реаговати на различите начине, али ће највише проблема имати ресторани и хотелска индустрија, јер се они у великој мјери ослањају на нискоквалификовану радну снагу која тренутно зарађује мање од 8,50 евра на сат.

У сектору производње очекује се да четвртина послодаваца примјени отпуштање, у трговини ће тој мјери прибјећи трећина, док ће услужни сектор прибјећи повећању цијена, а отпуштање ће примјенити свега 16 одсто послодаваца.

Од 21 земље ЕУ које су и до сада имале прописану минималну зараду, Француска је са 9,53 евра по сату међу онима са највећим минималцем.

Они су негативне посљедице тога ублажили укидањем неких додатака на плате и тако компезовали трошкове без отпуштања.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана