Милан Божић: Незапамћено мали промети

Д. ПЕЈИЋ
Милан Божић: Незапамћено мали промети

Према Божићевом мишљењу, одлука о једностраном проглашењу независности Косова додатно је пољуљала ионако слабо повјерење страних инвеститора

НЕЗAПAМЋЕНО мали промети и још мањи број трансакција у прошлој седмици забиљежени су на домаћем, али и на тржиштима капитала у региону, истакао је директор Бањалучке берзе Милан Божић.

Према његовом мишљењу, одлука о једностраном проглашењу независности јужне српске покрајине додатно је пољуљала и онако слабо повјерење страних инвеститора.

Како је истакао, нестабилна политичка ситуација у БиХ већ дуже вријеме утиче на колебање цијена акција на берзи.

► Какве ће посљедице за тржиште капитала имати ситуација око одлуке привремених институција у Приштини око једностраног проглашења независности Косова?

БОЖИЋ: Тренутни развој догађаја не иде у прилог берзама, с обзиром на то да ће се инвестиције у регију гледати у контексту могућих подјела у вези са будућим статусом Косова. Биће унесено доста негативне енергије и у односе међу земљама у регији, што може угрозити већ најављене регионалне пројекте.

► Како гледате на тренутно стање на Бањалучкој берзи и који су, по Вама, разлози константног пада цијена свих акција од средине априла?

БОЖИЋ: Вријеме почетне потцијењености је иза нас, тако да је у будућем периоду потребно изградити увјерљиву "инвестициону причу". Сва регионална тржишта су била под великим утицајем страних инвеститора, тако да се данас осјећа њихово одсуство због рјешавања проблема са инвестицијама на већим тржиштима. Страни инвеститори очекују расплет политичких неспоразума који су били карактеристични за БиХ у претходном периоду, те коначно потписивање споразума о придруживању и стабилизацији са ЕУ. Домаћи инвеститори тешко прихватају знатно мање цијене акција у односу на почетак прошле године.

► У извјештају Aгенције за истраге и заштиту, за прошлу годину, међу секторима у којима се нелегално стечен новац покушава убацити у легалне токове наводи се берзанско пословање, блок послови, вриједносни папири. Како је могуће "прљав" новац опрати на берзи?

БОЖИЋ: Криминалци користе разне облике улагања за прање новца, тако да хартије од вриједности не могу бити изузетак. Обично се такве трансакције могу препознати по нереалним износима. Бањалучка берза редовно пријављује све сумњиве трансакције надлежним институцијама.

► Да ли је због ниских промета на Бањалучкој берзи упитан рад и опстанак брокерских кућа?

БОЖИЋ: Тренутни обим промета угрожава опстанак свих институција на тржишту капитала. Брокерске куће могу да траже излаз у проширењу броју услуга.

► Колико има ликвидних акција са којима се тргује на Берзи?

БОЖИЋ: Данас се тешко може говорити о ликвидности на берзи. Ми смо издвојили око 50 акција којима се тргује континуирано, али је обим промета са већином акција мали. У наредним данима очекујемо објаву финансијских извјештаја за 2007. годину, што ће у великој мјери утицати на занимање за поједине акције. У току године се може очекивати да најмање једно приватно предузеће понуди акције на берзи.

Неопходна основна знања о тржишту капитала

► Колико ће најављено увођење новог предмета у средње школе чији садржај ће бити везан за тржиште капитала, улагања, културу новца бити значајно за младе?

БОЖИЋ: Показало се да су неупућени инвеститори до априла ове године значајно утицали на "прегријавање" тржишта, а данас су значајан фактор обарања цијена. Сматрамо да су основна знања о тржишту капитала неопходна младом човјеку, те да је школа право мјесто да се стекну. У оквиру пројекта је предвиђена и обука за наставнике, израда уџбеника, те систем такмичења за школе и ученике.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана