Мерцедесу понуђена стратешка сарадња са ФAП-ом

Агенције
Мерцедесу понуђена стратешка сарадња са ФAП-ом

БЕОГРAД - Министар економије Србије Млађан Динкић предложио је у сриједу делегацији "Мерцедеса" успостављање стратешке сарадње са прибојским ФAП-ом, по моделу "Заставе" и "Фијата", јавиле су агенције.

- Динкић је овај предлог изнео на састанку са представницима "Мерцедеса", имајући у виду дугогодишњу сарадњу те немачке аутомобилске компаније и ФAП-а - наводи се у саопштењу Министарства економије послије разговора.

У саопштењу се не наводи да ли су и како на тај приједлог реаговали представници "Мерцедеса", предвођени директором за Србију и Црну Гору Ставросом Параскеваидесом.

Динкић је нагласио да су услови које је Србија спремна да понуди првокласним свјетским компанијама за улагања у аутомобилску индустрију много повољнији од оних које нуде Румунија, Мађарска, Чешка и Пољска и изразио увјерење да ће Србија у наредном периоду постати центар аутомобилске индустрије у југоисточној Европи.

- Ови подстицаји укључују спремност да се инвеститору за изградњу нове фабрике аутомобила обезбеди бесплатно земљиште опремљено свом неопходном комуналном  инфраструктуром, статус слободне царинске зоне, ослобађање од пореза на профит, плаћање локалних такси и пореза у периоду од 10 година - пренио је Динкић потенцијалним улагачима.

Према његовим ријечима, држава уз то обезбјеђује и плаћање до 25 одсто инвестиције веће од 200 милиона евра и запошљавање више од 1.000 радника.

Састанак са делегацијом "Мерцедеса" одржан је на позив министра Динкића, а присуствовали су му и представници њемачке амбасаде у Београду, наводи се у саопштењу.

Динкић је уочи састанка казао да је његова намјера да "Мерцедес" заинтересује за инвестирање у Србији и да ће, ако искажу интересовање, предложити да то буде Ниш, али и да ће тема разговора бити и повезивање "Мерцедеса" са прибојским ФAП-ом.

Субвенције за предузећа која улажу у Србију

Замјеник предсједника Координационог тијела за југ Србије Ненад Поповић најавио је у сриједу у Београду субвенције и додатне олакшице великим компанијама које планирају да улажу у Србију и њене неразвијене дијелове.

Поповић је новинарима након разговора са представницима највећих страних и домаћих компанија у Србији, чланицама Aмеричке привредне коморе, рекао да Србија треба да има равномјерни регионални развој.

Страни и домаћи инвеститори, како је навео, морају да добију посебно коришћење земљишта, да имају конкретне индустријске зоне које ће бити најразвијеније, као и да им се смање доприноси и порези на зараде које су међу највећим у региону.

Он је навео да је једна од мјера смањење пореза на добит или
ослобађање пореза у року од 15 година уколико улажу у неразвијене регионе, као и да се инвеститорима да земљиште на коришћење, и то малим инвеститорима до 10 година, а великим до 50 година.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана