Криза отјерала ЧЕЗ из РиТе Гацко

Марина Чигоја
Криза отјерала ЧЕЗ из РиТе Гацко

БAЊA ЛУКA - Иако смо се обавезали да нећемо коментарисати међусобне односе кроз раније споразуме са ЧЕЗ-ом и узимајући у обзир арбитражни поступак који је у току, ипак је евидентно, на бази посљедњих потеза које је чешка компанија повукла, да се и ЧЕЗ суочава са потешкоћама које је проузроковала свјетска економска криза.

Истакла је ово портпарол Министарства индустрије, енергетике и рударства РС Aлександра Вукашиновић, послије одлуке чешког електроенергетског гиганта ЧЕЗ-а да одустане од даљег ширења на Балкану и окрене се изградњи нуклеарних електрана у Чешкој и Словачкој.

- Економска криза се осјети и са аспекта финансијског пословања, али и са аспекта доношења одређених пословних одлука - казала је Вукашиновићева.

ЧЕЗ је крајем јануара прошле године најавио повлачење из пројекта РиТЕ Гацко вриједног 1,4 милијарде евра.

Генерални директор ЧЕЗ-а Мартин Роман рекао је прошле седмице листу "Фајненшел тајмс" да ова компанија планира да смањи инвестиције на Балкану и да се посвети улагањима у Чешкој.

- Желимо да се оријентишемо на нуклеарне електране и друге инвестиције у Чешкој и Словачкој - казао је Роман.

Економисти истичу да је осим кризе, на одлуку ЧЕЗ-а да одустане од пројекта РиТЕ Гацко, сигурно утицала и чињеница да је цијена струје на иностраном тржишту значајно пала у посљедње вријеме.

- Цијена струје у двије године преполовљена је, а циљ ЧЕЗ-а био је да струју продају на иностраном тржишту, тако да је и то сигурно био један од разлога због којих се одустало од инвестиције у Гацку - кажу економисти.

У жижи интересовања ЧЕЗ-а тренутно су инвестиције вриједне око 20 милијарди евра, јер ускоро почиње избор партнера за доградњу два блока ЧЕЗ-ове нуклеарне електране "Темелин" који би требало да буду пуштени у погон 2019. и 2020. године.
У плану је и изградња петог блока у првој чешкој нуклеарној електрани "Дуковани", те модернизација старе нуклеарне електране "Јасловске Бохуњице" и изградња два блока у њој.

Улагања

ЧЕЗ, како преносе свјетски медији, за сада намјерава да се на Балкану задржи једино улагањима у производњу и дистрибуцију електричне енергије у Бугарској, Румунији и Aлбанији.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана