Корак ка трансформацији економске слике
ЈАХОРИНА - Пословним повезивањем међународних са овдашњим компанијама путем “би-ту би” састанка завршена је овогодишња конференција “Инвест Српска 2024”, која представља кључну платформу за спајање инвеститора са конкретним пројектима који имају потенцијал да трансформишу економску слику Републике.
Како је поручено јуче са Јахорине, неки од закључака са конференције “Инвест Српска 2024” и Другог инвест форума биће упућени Влади РС на разматрање. Вршилац дужности Инвестиционо-развојне банке (ИРБ) РС Срђан Јовановић истакао је да је задовољан овогодишњом конференцијом, на којој је разговарано о актуелним глобалним дешавањима и њиховим утицајима на регионална друштвено-економска кретања, модалитетима промоције извоза, као и о инвестиционој атрактивности Српске у међународним оквирима.
- Имали смо прилику да се упознамо са конкретним пројектима из електроенергетског сектора, сектора туризма и саобраћајног дијела у вези са аеродромима. Првог дана ове конференције говорили смо о глобалним утицајима на Српску и регион, али и да видимо како можемо привући инвеститоре да нам помогну да Српска крене још боље напријед и шта све може помоћи приликом извоза - рекао је Јовановић.
Представник Министарства енергетике и рударства РС Ђорђе Ћелић је казао да је на јучерашњем панелу на Другом инвест форуму представио два пројекта из области нових извора енергије и то хидроелектрану “Билећа” и соларну електрану “Требиње три”.
- Хидроелектрана “Билећа” је дио пројекта “Горњи хоризонти”, чије је планирање започело још у вријеме бивше Југославије. Тај пројекат поново је оживио и уговор о концесији додијељен је 2023. године “Хидроелектранама на Требишњици”, које послују у оквиру “Електропривреде”. Снага је 33,5 мегавата, а процијењена годишња производња 121,6 гигават-часова. Вриједност инвестиције износи око 65 милиона евра - истакао је Ћелић.
Он је додао да је, када је ријеч о пројекту соларана електрана “Требиње три”, то тренутно у зачетку и у поступку добијања концесије те да је процијењена инсталисана снага соларне енергије 53,63 мегавата.
- Вјерујем да ће конференција сигурно допринијети да се за Српску чује и да дођу страни инвеститори - поручио је Ћелић.
Према ријечима директора Олимпијског центра “Јахорина” Дејана Љевнаића, представљена су три значајна пројекта за развој планине.
- То су изградња гондоле Пале-Јахорина, чиме би довели инвеститоре у Пале те изградња спортске дворане, чиме би била омогућена организација различитих догађаја током цијеле године и проширена понуда планине - казао је Љевнаић.
Додао је да је трећи пројекат у оквиру Ски-центра “Равна планина” и односи се на скијашку дворану.
Конференцију, која је окупила представнике домаћих и међународних институција, компанија и организација који су имали прилику да упознају Српску као пожељну инвестициону дестинацију, организовао је ИРБ РС у сарадњи са Владом Српске и уз подршку предсједника Републике Милорада Додика.
Развој Јахорине
Дејан Љевнаић каже да су захваљујући подршци Владе РС и предсједника Милорада Додика реализовали инвестициони циклус од 60 милиона КМ на самој планини, изградили велики број инфраструктурних пројеката, годнолу, шестосјед, ски-лифтове, систем за осњежавање, тако да је сада Јахорина потпуно нов, модеран ски-центар спреман за долазак инвеститора.
Према његовим ријечима, на Јахорини је тренутно у изградњи 500.000 квадрата, набављено је 10.000 лежајева и више од три милијарде КМ улажу на планину.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.