Јужни ток, одбројавање до старта

Агенције
Јужни ток, одбројавање до старта

Москва - Градња "Јужног тока" за Русију је приоритет, а за Европу неопходност, јер јој доноси енергетску безбједност. То поручују из "Гаспрома", уочи почетка изградње заказане за 7. децембар. Из "Гаспрома" обећавају да ће гас "Јужним током" стизати до европских потрошача од 2015. године, јавиле су агенције.

Руско-бугарску обалу Црног мора спојиће подводна дионица гасовода "Јужни ток" дуга 900 километара, на дубини од два километра.

Од Aнапа, 60 километара од главне "Гаспромове" компресорске станице Береговаја у Краснодару, па до Варне.

Копненим путем, траса иде преко Бугарске, Србије, Мађарске, Словеније до Италије.

- Гасовод 'Јужни ток', капацитета 63 милијарде кубних метара годишње, имаће довољно гаса да обезбиједи гријање, топлу воду и снабдијевање струјом за око 30 милиона домаћинстава у Европи - каже Себастијан Сас из компаније "Јужни ток транспорт".

Поређења ради, то је потпуна енергетска снабдевеност гасом за, рецимо, 12 Србија. 

"Гаспром" истовремено почиње да гради и компресорске станице, попут оне у Краснодару, како би гасовод могао да функционише.

Гасовод иде у земљу и даље у Црно море и такву станицу имаће и "Јужни ток".

Европска унија инсистира да кроз гасовод не пролази само руски гас, већ да он буде доступан за дистрибуцију и гаса других земаља.

У "Гаспрому" се надају да ће се Русија и Унија о томе договорити јер је за званичну Москву "Јужни ток" приоритет.

Руководилац пројекта "Јужни ток" Леонид Чугунов каже да не постоји ниједна могућност да гасовод "Јужни ток" не буде изграђен.

Од почетка, та инвестиција је политичко питање.

Неким земљама, сада, ипак није свеједно што их главна траса заобилази.

Новинар хрватског Вечерњег листа Марко Биочина каже да то што главна траса "Јужног тока" неће пролазити кроз Хрватску јесте изненађење у широј јавности, али не и стручној.

- То су посљедице неких лоших политичких одлука још из 2007, а затим из 2010. A ово сада је само коначни резултат такве политике. Чињеница јесте да постоји план изградње гасне конекције према Србији. Он ће се вјероватно радити. У интересу Хрватске је да има интерконекције са земљама окружења - каже Биочина.

Земље кроз које гасовод пролази, припремају се за градњу својих траса.

Изградња српске дионице упослиће домаћу привреду, најмање 2.000 људи, а од тразитних такси рачуна се на 200 милиона евра годишње.

Србија има важну улогу на гасној мапи Европе.

Траса гасовода "Јужни ток" већ је уцртана на контролној табли у главном диспечерском центру "Гаспрома" у Москви.

Седамдесет новинара из цијеле Европе, које је "Гаспром" угостио уочи почетка радова, занимали су сви детаљи о гасоводу.

Руски гасни гигант уверава да је, заједно са акционарима из Италије, Француске и Њемачке, обезбиједио финансирање пројекта вриједног 16 милијарди евра.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана