Јавна расправа у Бањој Луци о Нацрту закона о ветеринарству

М. МИЉУШ
Јавна расправа у Бањој Луци о Нацрту закона о ветеринарству

Новим законским рјешењима требало би да се допринесе бољем укупном стању у области ветеринарства, а нарочито успјешнијем сузбијању и контроли заразних болести животиња

БAЊA ЛУКA - Република Српска ускоро треба да добије иновирани закон о ветеринарству, који ће замијенити постојећи законски документ о здравственој заштити животиња и ветеринарској дјелатности, који је на снази још од 1995. године. Ово је, између осталог, речено јуче у Бањој Луци, у оквиру јавне расправе коју је о Нацрту закона о ветеринарству организовало Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске.

Према ријечима помоћника министра пољопривреде за сектор ветеринарства Драге Недића, новим законским рјешењима треба да се допринесе бољем укупном стању у области ветеринарства, а нарочито успјешнијем сузбијању и контроли заразних болести животиња.

Он је додао да је један од разлога за доношење новог закона усклађивање са стандардима који важе у Европској унији, као и хармонизација са Законом о ветеринарству БиХ, што је један од важних предуслова заједничког дјеловања у области ветеринарства на простору цијеле БиХ.

- Нова законска рјешења представљају добру основу за доношење подзаконских аката и плана хитних интервенција за поједине ситуације, што ће омогућити да се на вријеме обаве све припремне радње и брзо дјелује у случају појаве заразних болести животиња.

Осим тога, новина је што се уводе два нова тијела - ветеринарски савјет, који ће бити састављен од еминентних ветеринарских стручњака, те савјет корисника услуга који би сачињавали представници из области сточарства, потрошача хране коју контролише ветеринарска служба и други.

Несумњиво је да нам је заједнички циљ да имамо здраву популацију животиња на овим просторима, односно здравствено исправну храну - рекао је Недић.

Он је додао да је у оквиру подршке Свјетске банке развоју пољопривреде на простору БиХ врло извјесна и реализација пројекта спремности за борбу против авијарне инфлуенце (птичји грип), затим против класичне куге свиња и бјеснила на овим просторима, с тим што би се са властитим средствима ишло више на домаћу, а са иностраним на дивљу популацију животиња, чиме би се остварио цјеловит приступ.

Предсједник Скупштине Заједнице живинара Републике Српске Рајко Латиновић је оцијенио да је добро што се пришло доношењу новог закона о ветеринарству, али ће он успјети онолико колико држава одвоји пара за његово спровођење у пракси.

ОДГОВОРНОСТ

Један од највећих узгајивача свиња у Српској и БиХ Мишо Маљчић сматра да доношењем и примјеном новог закона треба да се побољша стање у области здравствене заштите животиња и у ветеринарству у цјелини, али уједно указује на то да од тога неће бити ништа, уколико се одговорност у овој дјелатности не подигне на знатно виши ново.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана