Извоз струје из БиХ готово преполовљен

Данијела Бајић
Извоз струје из БиХ готово преполовљен

БАЊАЛУКА - На страна тржишта из БиХ за девет мјесеци ове године извезена је електрична енергија у вриједности од 470,472 милиона марака, што је готово дупло мање у односу на исти период лани, а разлози су, наводе стручњаци, смањење производње угља и лоша хидрологија.

Према подацима Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, од јануара до краја септембра прошле године извезена је електрична енергија у вриједности од 879,862 милиона КМ, док је истовремено на увоз отишло 181,374 милиона КМ, за 12,058 милиона више него у истом периоду ове године.

- Највише електричне енергије од јануара до краја септембра ове године извезено је у Србију и то вриједности од 169,956 милиона марака. Слиједи Хрватска у коју је отишло 111,498 милиона КМ струје те Словенија, од које је БиХ приходовала 77,017 милиона марака - показали су подаци УИО.

БиХ је ове године електричну енергију извезла и у Црну Гору и то у вриједности 57,060 милиона те у Швајцарску, у вриједности од 53,414 милиона КМ. Мађарска је ове године од БиХ, како су навели у УИО, купила струју у вриједности од 1,225 милиона КМ, а Албанија за 300.865 марака.

Стручњак за енергетику Алмир Бечаревић истакао је за “Глас Српске” да је само, кад је ријеч о ФБиХ, за девет мјесеци ове године извоз пао за око 350 милиона марака.

- Поред смањене производње електричне енергије, ове године се очигледно ни “Електропривреда БиХ” није добро снашла у продаји вишка које има. Тенденција пада производње угља, на коју је наслоњена и производња електричне енергије, је драматична - казао је Бечаревић.

Према његовим ријечима, очекивано је да овај тренд буде настављен и у наредна три мјесеца.

- Сада се суочавамо са тим да производимо електричну енергију само за своје потребе, а мали дио се извози, док смо прије важили за једне од већих извозника струје - рекао је Бечаревић.

Други разлог смањеног извоза јесте, додао је он, лошија хидрологија у односу на претходне године.

- Ове године није било кише, акумулације су релативно мале. Обновљивих извора готово да немамо, ту каснимо за комплетном Европом. Једноставно се више фактора удружило - казао је Бечаревић, истичући да прогнозе, када је у питању производња и продаја електричне енергије, нису добре.

Колико је извоз електричне енергије био важан за БиХ, истиче он, најбоље говоре цијене које “Електропривреда БиХ” повећава.

- Прије се то, бар што се тиче становника, могло компензовати са извозом. С обзиром на то да је у паду, више се нема чиме компензовати и мора се подизати цијена струје - рекао је Бечаревић који очекује поскупљења и у наредном периоду.

СТАТИСТИКА

Према подацима УИО, БиХ је цијеле прошле године извезла електричну енергију у вриједности од 1,055 милијарди КМ. На страно тржиште годину раније извезена је струја вриједна 1,074 милијарди марака, а 2021. године 827,686 милиона марака.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана