ФБиХ започиње приватизацију “Телекома” и “Електропривреде”

Анадолија
ФБиХ започиње приватизацију “Телекома” и “Електропривреде”

Сарајево - Власти Федерације БиХ размишљају о скорој продаји дијела свог капитала у једном телеком оператеру и двије федералне електропривреде, преноси агенција “Анадолија”.

Тиме се дефинитивно отвара прича о приватизацији водећих државних компанија, што је до сада, углавном, била табу тема у ФБиХ.

Према незваничним информацијама, власти ФБиХ на овај начин желе удовољити и захтјевима Међународног монетарног фонда за убрзање приватизације.

Иначе, Влада ФБиХ у “БХ Телекому” контролише 90 одсто капитала, а у “ХТ Мостар”, у чијем саставу се налази и познати “Еронет”, држава има 50,1 одсто капитала.

Федерална влада је, такође, већински власник “Електропривреде БиХ” и “Електропривреде ХЗ ХБ”.

Директор Агенције за приватизацију Федерације БиХ Шухрет Фазлић потврдио је информације о спремности федералне власти да се крене у процес приватизације водећих компанија.

- Према плану који је усвојио и Управни одбор Агенције, спремни смо да на продају понудимо пет посто дионица једног телекома и двије електропривреде. Међутим, тај план још увијек није усвојен од Владе ФБиХ, а када су у питању електропривреде, мора се ићи на Парламент Федерације БиХ - казао је Фазлић.

На питање да ли располаже анализама стручњака колико би се у овом тренутку исплатило ићи у процес приватизације “породичног сребра”, Фазлић одговара констатацијом да је то релативан појам.

- Релативан је појам би ли се нешто исплатило или не. Ми у Агенцији смо задужени за приватизацију и размишљамо у том правцу. Право је питање колико ми дневно губимо у капиталу телекома и електропривреда. Колико дневно губимо због политике која се тамо води, запошљавања које није контролисано, јавних набавки, давања послова... Судећи по ономе што се пише у медијима, губимо милионе и милионе марака. То би било спријечено да је то приватна имовина. Држава је доказала да не може да заштитит имовину! То испада више као партијска имовина или не знам већ чија. Држава, очито, не може да заштитити имовину и уведе ред - сматра Фазлић.

Фазлић се пита зашто телеком оператери или електропривреде не би били предмет продаје?

- Сада ми, као, не требамо продати телекоме, као ми имамо добит... Ок, када ћемо продати? Ми смо то претворили у некакво партијско власништво гдје постављамо своје људе. Дај Боже да су то људи који су способни. Сада говорим о телеком оператерима. Електропривреде, истина, захтијевају један стратешки приступ на нивоу државе, али и та се прича мора отворити. Не могу се стално окретати леђа том питању - нагласио је Фазлић.

Како агенција “Анадолија” сазнаје, представници федералне власти већ су остварили контакте са дипломатским представништвима Велике Британије и Мађарске.

Њихови представници су се, наиме, интересовали уопште за приватизацију, па и приватизацију водећих компанија у Федерацији БиХ, укључујући и телеком оператере.

Такође, водећи турски телеком оператер заинтересован је за сарајевски “БХ Телеком”.

Из “Туркцела” су још у новембру прошле године потврдили да изблиза прате рад сарајевског “БХ Телекома”.

Наиме, турска компанија припрема понуду за “БХ Телеком”.

“Туркцел” у оквиру свог пословања на Балкану планира покретање активности и у БиХ.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана