Европске банке повећавају капитал

Глас Српске
Европске банке повећавају капитал

ЊУЈОРК - Европске банке могле би да повећају свој капитал за додатних 78 милијарди долара у идућих шест мјесеци с циљем повећања стопа адекватности капитала према нивоу који је предложен у склопу свјетских правила "Басел 2", процјењују у компанији "Ј. П. Морган секјуритис", пренијеле су агенције.

У компанији истичу да су банке фокусиране на ревидирану минималну стопу адекватности капитала "Core Tier 1", што представља однос између осигураног капитала и ризичне активе, у висини од осам одсто.

- Настојања да се достигне тај ниво могла би довести до докапитализације европских банака у укупном износу од 78 милијарди долара, од чега би 38 милијарди долара било намијењено да се врати дуг владама, а преосталих 40 милијарди било би искоришћено за нови капитал - наводи се у процјени "Ј. П. Моргана".

С обзиром на очекиване потребе за повећањем капитала, листу европских банака предводи њемачка банка "Комерцбанк" са износом од 17 милијарди долара, десет милијарди долара односи се на "Aлајд Aјриш банк", процјена за "Банк ов Aланд" износи седам милијарди, а за "Сошјет џенерале" шест милијарди долара. Према процјени  "Ј. П. Моргана", ове четири банке чине више од 52 одсто укупних потреба за капиталом у европским банкама.

Група 20 (Г20) на самиту у Питсбургу у септембру договорила је да до краја 2010. године треба финализирати нова правила у вези са капиталом, а за крај 2012. године предвиђено је утврђивање крајњег рока за примјену строжих правила за банкарски капитал.

"Басел 2"

Базелски одбор о банкарској супервизији, који је израдио приједлог правила "Басел 2", спрема се да финализира значајније измјене правила до краја ове године, с тим да се виши ниво капиталних захтјева мора утврдити до краја идуће године. Банке ће тако бити приморане да држе веће износе квалитетнијег капитала, ограниче задуженост и удовоље стандардима минималне ликвидности.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана