Дуг банкама расте, кредити најчешћи за општу потрошњу

Маријана Миљић
Дуг банкама расте, кредити најчешћи за општу потрошњу

Бањалука - Становници РС били су на крају марта ове године банкама дужни 2,655 милијарди марака, што је за два одсто или око 44 милиона више у односу на крај 2016. године.

Према подацима из најновијег извјештаја о стању у банкарском сектору, који је објавила Агенција за банкарство РС, на дугорочне кредите се односи 87 одсто, а на краткорочне 13 одсто дуга.

Грађани су се највише задуживали за општу потрошњу и на те зајмове се односи 1,935 милијарди КМ. Задуженост на основу те врсте кредита порасла је за 41,90 милиона у односу на крај 2016. године.

У кредитима за општу потрошњу највеће учешће имају ненамјенски готовински кредити, чија је вриједност на крају марта износила 1,665 милијарди, док је дуг на основу картица и прекорачења на рачунима био 167,70 милиона КМ. Подаци Агенције за банкарство показују да је становништво за куповину робе широке потрошње, аутомобила, хартија од вриједности и на основу ломбардних кредита на крају марта било задужено 65,60 милиона КМ.

- Ови кредити имају тренд пада од девет одсто у односу на крај 2016. године - навели су у Агенцији за банкарство.

На остале кредите за општу потрошњу који немају одређену намјену отпада 36,70 милиона КМ и они биљеже раст од два одсто у односу на крај 2016. године.

На стамбене кредите отпада 577,70 милиона КМ и они имају стопу пада од три одсто у односу на крај децембра 2016. године, када су тежили 576,50 милиона.

Кредитирање за финансирање обављања дјелатности грађана и даље је релативно мало заступљено. Ови зајмови су на крају марта тежили 142 милиона КМ и имају благи раст од један одсто у односу на крај 2016. године.

Економски аналитичар Горан Радивојац је рекао да ће бити настављен тренд раста задужености становништва, јер је друштво постало потрошачко и врло радо прихвата оно што му се намеће.

- То је потрошња по било ком основу, на било који начин и под било којим условима. У посљедње вријеме све више је присутно картично плаћање и задуживања за куповину робе широке потрошње, па чак и за храну. Поједина истраживања показују да се становници радо задужују иако имају довољно новца на рачуну. Ако бисмо ушли у дубљу анализу нашли бисмо и ситуацију да има и оних који се задужују за исти износ новца који имају на свом текућем рачуну. Они цијене да је то за њих добра и повољна позиција, иако каматна стопа и пратећи трошкови не говоре у прилог томе. То је погрешна перцепција - казао је Радивојац и додао да новац као роба у свијести становника РС не заузима одговарајуће мјесто.

Структура пласираних кредита

1,935 милијарди - општа потрошња

577,70 милиона - стамбени кредити

142 милиона - обављање дјелатности

Намјена кредита за општу потрошњу

1,665 милијарди - ненамјенски готовински кредити

112,19 милиона - прекорачења на рачунима

58,04 милиона - куповина робе широке потрошње

55,55 милиона - картице

55 милиона - куповина хартија од вриједности

36,73 милиона - остали кредити за општу потрошњу

5,78 милиона - ломбардни кредити

1,69 милиона - куповина аутомобила

1,935 милијарде - укупно

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана