Дрвна производња повећана за 6,3 одсто

Н. Бранковић
Дрвна производња повећана за 6,3 одсто

БAЊA ЛУКA - Дрвно-индустријски сектор у Републици Српској спада у једну од ријетких привредних области у којима је остварују суфицит у робној размјени са иностранством, рекао је помоћник министра привреде, енергетике и развоја Републике Српске Раде Родић.

Према подацима републичког Завода за статистику, укупна производња шумских соримената за период од јануара до маја ове година је 749.729 кубних метара, што је за 6,3 одсто више у односу на исти период прошле године. Укупна продаја шумских сортимената у првих пет мјесеци ове године била је 672.645 кубних метара и већа је за 7,5 одсто у односу на исти период лани.

- У РС само у пет градова нису подигнута дрвно-индустријска предузећа. Имајући у виду да је овај сектор радно интензиван, према подацима AПИФA - а у њему је запослено око 10.000 радника - истакао је Родић.

Додао је да своју производњу предузећа из ове области заснивају на домаћој сировини, односно трупцима.

- Када је ријеч о власничкој структури, у сектору дрвне индустрије једну групу “старих” предузећа чине она у којима је Република Српска већински власник 65 одсто капитала, док у другу групу “старих” предузећа спадају она у којима је РС власник око 30 одсто капитала - навео је Родић.

Заједничка карактеристика ових предузећа, додао је Родић, огледала се кроз програме високе цјеновне вриједности, великим учешћем у извозу и великим бројем запослених.

- Трећу групу чине “нова” приватна предузећа којих тренутно има 456. Поменута предузећа су препознатљива по програмима ниске цјеновне вриједности пиланских сортимената, извозе их и запошљавају мали број радника - навео је Родић.

У сектору дрвне индустрије, истакао је Родић, било је седам стратешких предузећа у којима је процес приватизације био неуспјешан.

Ријеч је о предузећима “Мањача” из Мркоњић Града, “Врбас” из Бање Луке, “Борја” из Теслића, “Инга” Градишка, “Подградци” Горњи Подградци, “Лигношпер” из Новог Града и “Козара” из Козарске Дубице.

- Кроз стечај продата су предузећа “Врбас”, “Подградци” и “Лигношпер”, а нови власник “Врбаса” и “Подградаца” преузео је обавезу покретања производње, инвестирања и запошљавања радника. Неке технолошке цјелине већ раде и запослен је одређени број радника - рекао је Родић.

У “Лигношперу” је продата само покретна имовина, истакао је Родић, док је непокретна имовина под хипотеком.

- “Мањача” и “Борја” су такође у стечају. “Инга” из Градишке свој производно пословни простор је издала у закуп фирмама из Пољске које се баве производњом сунђера, синтетске вате, тапацираног и корпусног намјештаја. У предузећу, које је у стечају, запослено је 300 радника - нагласио је Родић.

Према његовим ријечима “Козара” из Козарске Дубице једино је  предузеће из области дрвопрераде које ради.

- У овом предузећу запослено је 230 радника, а како се већ дуже вријеме оно налази у тешкоћама, покренут је приједлог за вођење стечајног поступка - рекао је Родић.

 

Још четири предузећа нису приватизована

Поред стратешких, у сектору дрвне индустрије било је још 38 предузећа у којима је Република Српска власник 30 одсто капитала.

Државни капитал приватизован је у 18 предузећа, 16 предузећа је отишло у стечај, а четири предузећа још увијек нису приватизована. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана