Драган Вранкић - Година 2010. биће веома тешка за БиХ

Глас Српске
Драган Вранкић - Година 2010. биће веома тешка за БиХ

СAРAЈЕВО - Ова година биће тешка за БиХ и требаће много напора да се оствари оно што је планирано, односно да се задржи ниво раста који је остварен у 2009. години. С обзиром на то да је криза у БиХ дошла са закашњењем, домаћа економија ће се и опорављати са одређеном дистанцом у односу на свијет.

Рекао је ово за Радио "Слободна Европа" министар финансија и трезора БиХ Драган Вранкић. Он је истакао да је прошла фискална година у БиХ завршена у складу са оквирним планом.

- Криза из Европе одразила се у БиХ падом интересовања за улагање, смањењем извоза и увоза за око 25 одсто, као и падом новчаних дознака из иностранства. И под условом да се свјетско тржиште стабилизује у 2010. години, исто као што је криза код нас дошла са закашњењем, она ће са једном малом дистанцом и изаћи из БиХ, тако да ја очекујем да ће 2010. бити доста тешка и озбиљна година и требаће доста напора да се оствари оно што смо зацртали, а то је да задржимо ниво који је остварен у 2009. години - објаснио је Вранкић и додао да су мјере штедње и смањење јавне потрошње били једини начини да се БиХ избори са кризом.

Негативни показатељи, према његовим ријечима, могу да се објасне падом интересовања за домаћу робу у иностранству, и то под утицајем пада европских привредних активности.

- Финансијска криза, на срећу, није погодила банкарски сектор БиХ, колико је то био случај у другим земљама. Ниједна банка у БиХ није банкротирала, нити је имала негативне конотације, само је капитал на свјетском тржишту постао скупљи, те је из тог разлога њихово пословање било отежано - казао је Вранкић.

Коментаришући аранжман БиХ за Међународним монетарним фондом (ММФ), Вранкић је казао да су на државном нивоу испуњени сви услови које је ММФ поставио и изразио је наду да ће други преглед аранжмана бити позитивно оцијењен.

- Ово шаље јасну поруку другим финансијским институцијама да нас прате, јер је основ сарадње са свима њима био да смо и даље у аранжману са ММФ-ом - казао је Вранкић.

Камате

Министар финансија и трезора БиХ каже да БиХ годишње плаћа у просјеку пет милиона марака на име камата због кашњења у имплементацији одређених пројеката који се финансирају из међународних финансијских споразума. Он је објаснио да се на средства свјетских финансијских организација која су "на чекању" плаћа затезна камата од 0,5 одсто.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана