До почетка јула барел ће коштати 150 долара

N.N.
До почетка јула барел ће коштати 150 долара

ЛОНДОН - Свјетско тржиште јуче је по отварању берзе било мирно, али се цијена нафте и даље креће око 140 долара по барелу.

У Њујорку је јуче цијена свијетле сирове нафте мања за 38 центи и била је 138,19 долара по барелу.

Aналитичар "Морган Стенлија" Оле Слорер сматра да ће до почетка јула барел нафте достићи 150 долара, а разлог за најновије поскупљење је даљи пад америчког долара послије кратког затишја.

Наиме, након што је Европска централна банка саопштила да је у скорије вријеме могуће повећање каматних стопа у евро зони, америчка валута је наставила пад. Барел нафте је само у петак поскупио за око 11 долара.

Због слабог долара, инвеститори купују веће количине нафте као неку врсту противтеже од обезвређивања свог капитала због могућег раста инфлације.

Цијене сирове нафте и даље ће расти, упозорио је "Голдман Сацхс". Очекује се да ће барел током наредне двије године достићи 200 долара.

Рекордни раст цијена нафте све озбиљније угрожава како свјетску привреду, тако и стандард грађана.

Aко се обистине песимистичне процјене да ће један барел достићи 200 долара до краја године, постоји опасност од дубоке кризе са несагледивим посљедицама.

И у БиХ су нафтни деривати све скупљи, а власти истичу да немају много механизама на располагању. Многи полажу наде у Рафинерију нафте у Броду. Међутим, и када би радила пуним капацитетом, стручњаци упозоравају да се ситуација не би много промијенила.

Представник Сектора за привредне ресурсе, енергетику и заштиту околиша при Министарству спољне трговине и економских односа БиХ Бошко Кењић истакао је да оно што се евентуално може направити и што ће сигурно бити предмет расправе у БиХ јесте креирање система субвенција социјално угрожених потрошача.

- Мислим да смањење акцизе није рјешење, односно да је то врло краткорочно рјешење за било коју земљу у региону. Оно што би се евентуално могло направити јесте увођење диференциране стопе на производе или основне животне намирнице на које у одређеном обиму утиче повећање цијене нафтних деривата - истакао је Кењић.

Због кретања на свјетском тржишту, цијена горива у Србији је драстично повећана, што се одразило ланчано и на цијене осталих производа и раст инфлације. Према прорачунима државе, само посљедње повећање цијене нафтних деривата увећаће инфлацију за око 0,68 одсто.

Поскупљење сирове нафте на свјетском тржишту одразило се и на Црну Гору, која је у специфичном положају јер нема сопствене прерађивачке капацитете. Покренута је и лавина поскупљења осталих производа, нарочито хране.

У Хрватској су високе цијене нафте највише погодиле превознике, пољопривреднике и рибаре, који су најавили и масовне протесте уколико влада, у року од осам дана, не одговори интервентним мерама. Ипак, иако плаћају скоро најскупљи бензин у Европи, око 1,3 евра, Хрвати засад не одустају од својих аутомобила.

Возачи камиона у Шпанији започели су јуче штрајк на неодређено вријеме због повећања цијене горива, а у знак протеста разбијали су предња стакла на возилима која су прелазила преко постављених линија.

Јужнокорејски премијер Хан Сунг Су изјавио је да ће његова земља издвојити суму од 10,2 милијарде долара како би тим средствима помогла најсиромашнијим грађанима да лакше поднесу рекордне цијене нафте.

 (Aгенције)

 

Гориво у РС неће поскупјети у наредних неколико дана

БAЊA ЛУКA - Поскупљења горива у Републици Српској неће бити наредних седам до осам дана, иако је крајем прошле седмице дошло до наглог пораста цијене барела овог енергента на свјетском тржишту, рекао је предсједник Управног одбора власника приватних пумпи у Семберији Војин Митровић.

Он је додао да је најављено смањење царина на увоз горива за 25 одсто у земљама Европске уније. Послије тога, тврди Митровић, и код нас се може очекивати појефтињење.

- Власници бензинских пумпи у РС не договарају цијене горива да би задржали монополску позицију. Марже за гориво износе свега шест одсто при куповини на велико или мало због чега и нема значајније разлике у цијени горива на бензинским пумпама - рекао је Митровић.

Он је додао да се на приватним бензинским пумпама цијене евро-дизела крећу између 2,45 и 2,49 марака за литар, док бензин кошта 2,20 марака.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана