Цијена злата достигла историјски максимум

ГС
Цијена злата достигла историјски максимум

Цијена злата скочила је крајем прошле недјеље и достигла рекордне нивое након што је Израел наставио војну операцију у Гази. Крај примирја између Израела и Хамаса био је главни догађај који је подстакао журбу за куповином злата као сигурног уточишта.

Инвестиционо друштво “КапиталРС“ из Београда, за све који су заинтересовани да науче како да тргују ценом злата преко интернета (такозваним финансијским уговорима за разлику, енгл. ЦФД), припремило је бесплатан водич “Како трговати ценом злата online”. Водич је прилагођен свим нивоима знања и можете га преузети путем линка испод.

У извјештајима од 5. децембра наводи се да Израел разматра да тунеле испод Газе поплави морском водом. Неки инвеститори сматрају да то значи да ће ситуација вјероватно ескалирати. Страхује се да би исламске повезане групе, као што су јеменски Хути, могле да повећају своје активности у региону, што би могло да укључи нападе на кључне поморске путеве као што је Ормушки мореуз.

Други фактор који подржава цијену злата су растућа очекивања да би Фед могао да смањи каматне стопе већ сљедећег марта. Ниже каматне стопе чине злато привлачнијим за купце у страној валути.

Била је то изванредна година за цијену злата и овај племенити метал је порастао за 12%. У току је рат Русије и Украјине, дипломатски сукоб САД и Кине, чији су односи на најнижем нивоу, као и други геополитички сукоби. Постоји осјећај да свет дуго није био тако нестабилан.

У међувремену, инвестиционе банке су показале да су њихове високе циљне цене злата ове године биле тачне. Међутим, неки аналитичари очекују да ће цијене злата остати на овим нивоима или потенцијално порасти. Свјетски савјет за злато недавно је саопштио да 24% свих глобалних централних банака намјерава да повећа своје златне резерве у 2024. години. Ако долар настави да слаби због пада каматних стопа сљедеће године, будућност изгледа свјетла за овај сјајни метал.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана