Цијена нафте указује да је најгоре прошло

Глас Српске
Цијена нафте указује да је најгоре прошло

РИМ - Најновији раст цијена нафте сигнализира на раст увјерења да је најгори период глобалног привредног успоравања прошао, изјавио је један виши челник Међународног монетарног фонда (ММФ) у обраћању Групи осам министара енергетике (G8), у понедјељак у Риму, пренијеле су агенције.

Цијене нафте посљедњих су седмица порасле на око 60 долара за барел, одражавајући опште побољшање глобалних привредних  очекивања, укључујући очекивање јачања кинеског раста, казао је први замјеник извршног директора ММФ-а Џон Липски.

Према његовим ријечима, раст цијена нафте резултат је очекивања да ће пад потражње за нафтом ускоро досећи дно.

Липски је позвао законодавце да изнађу начине за смањење промјењивости цијена нафте и њихових посљедица по глобалну привреду.

- Нагле промјене цијена нафте штете подједнако глобалном расту и глобалној привредној  и финансијској стабилности - казао је Липски.

Законодавци би стога, сматра он, требало да пораде на темељним факторима који изазивају велике промјене цијена нафте.

Липски је говорио на састанку у Риму, на којем су се окупили представници G8 - СAД, Јапана, Њемачке, Француске, Британије, Италије, Канаде и Русије.

Састанку су присуствовали и челници  за енергетику привреде у развоју, укључујући Бразил, Кину, Египат, Индију, Саудијску Aрабију и Јужноафричку Републику.

Главна тема састанка била је потреба за очувањем сигурности глобалног снабдијевања, такође као средство потицања свјетског привредног опоравка, као и питање нових чистих технологија.

Циљ састанка G8 је дефинисати заједничку енергетску стратегију, која ће бити представљена на главном самиту G8, који ће се одржати у јулу.

Процјене        

Учесницима су у недјељу изнијете процјене Међународне агенције за енергетику (IEA), према којима се очекује пад глобалне потрошње електричне енергије за 3,5 одсто, први пад од кад су се након Другог свјетског рата почеле водити те статистике.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана