ЦББиХ: Смањен дефицит у другом кварталу

Агенције
ЦББиХ: Смањен дефицит у другом кварталу

Сарајево - Дефицит текућег рачуна за други квартал ове године, према подацима Централне банке о платнобилансним трансакцијама за овај период, био је 901 милион КМ и мањи је за 8,2 одсто у односу на исти квартал прошле године, преносе агенције.

Остварени висок прилив страних директних инвестиција у БиХ у другом кварталу износио је 491 милион КМ, док је смањење девизних резерви износило 230 милиона КМ.

Кумулативни износ дефицита текућег рачуна за прву половину ове године достигао је 1,75 милијарди КМ, што је у поређењу с истим периодом прошле године повећање од 10,6 одсто.

Охрабрујући је и прекид тренда погоршања дефицита из првог квартала, када је, усљед изразитог ниског робног извоза, дефицит био неуобичајено велик - 853 милиона КМ.

Из Централне банке БиХ саопштено је и да је ова банка увела нове методолошке стандарде приликом рада у овој области, као једна од првих институција у Европи, јер земље ЕУ планирају њухово увођење од 2014. године, а у свијету су то до сада учинили само Аустралија и Бразил.

У поређењу с претходно примјењиваном, нова методологија доноси више битних измјена међу којима је и нова презентацијска структура платног биланса с увођењем примарног и секундарног дохотка, умјесто дохотка и трансфера.

Према овим измјенама, увоз и извоз робе за процесирање се класификују у услуге.

Измјене у методологији подразумијевају и промјене у мјерењу финансијских услуга и услуга осигурања и пензија, те третирање услуга које обухватају осигурање и пензије, које се више не обрачунавају у трансферима.

Измјене се односе и на третирање директних инвестиција, које је усклађено са ОЕЦД-овим упутствима и дефиницијама страних директних инвестиција, третирања ланца инвестирања и сестринских предузећа, презентације директних инвестиција на бруто основи активе и пасиве, као и принципа смјера инвестирања.

Нова методологија подразумијева и нови концепт третирања међународних дознака, те већу подударност са Системом националних рачуна (СНА), као што је класификација финансијских инструмената и кориштење исте терминологије као што је примарни и секундарни доходак.

У саопштењу се истиче да корисници статистике платног биланса треба да обрате пажњу на усклађеност компилација и презентација статистике платног биланса за БиХ од другог квартала 2012. године, са новим међународним методологијским стандардима.

С тим у вези је направљена ревизија података од првог тромјесечја 2007. године, чиме је корисницима омогућена довољно дуга серија података за сагледавање статистике платног биланса за БиХ.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана