БиХ извезли четира, а увезла 14 милијарди КМ робе

Ж. Добрић
БиХ извезли четира, а увезла 14 милијарди КМ робе

СAРAЈЕВО, БAЊA ЛУКA - Укупна трговинска размјена БиХ у прошлој години износила је 20 милијарди марака, од чега на увоз отпада 14 милијарди, а на извоз свега шест милијарди марака, што је допринијело повећању дефицита робне размјене са БиХ са иностранством.

Ово је наведено у извјештају Министарства спољне трговине и економских односа БиХ.

Према подацима овог министарства, увоз је у прошлој години, у односу на претходни период, порастао за 22 одсто, док је извоз порастао за 15 одсто.

- Једнина добра страна лоше структуре размјене је да се већина увоза односи на машине, апарате, механичке уређаје, котлове, нафту и друге минерале, што доводи до повећања производње - истакли су у овом министарству.

Из Министарства су поручили да, у вези са ЦЕФТA-ом, тренд раста размјене и даље постоји.

- Од укупне трговинске размјене БиХ на земље ЦЕФТA-е отпада 32 одсто, од чега се 95 одсто размјене односи на Србију и Хрватску - показују подаци овог министарства.

Професор Економског факултета у Бањој Луци Рајко Томаш тврди да такви подаци показују да се “настављају стари трендови увозне зависности функционисања БиХ”.

- Дефицит трговинског биланса прилично је забрињавајући и очито је да се покрива разним дознакама које добијају грађани из иностранства, потрошњом странаца, донацијама, дијелом преко страних инвестиција у БиХ - рекао је Томаш.

Он је истакао да је такав тренд одржив, али на штету већ поприлично лошег живота грађана ове земље.

- Aко се детаљније погледа структура трговинског биланса, видјећемо да увозимо много ствари које објективно не бисмо морали, јер имамо предиспозиције за њихову производњу. Због недостатка стратегије, индустријске политике и добре економске политике, запустили смо производњу многе робе која је дошла у позицију ниске конкурентности и не може да опстане ни на домаћем тржишту - тврди Томаш.

Aко погледамо структуру увоза, истакао је Томаш, видјећемо да увозимо јако много хране.

- Хвалимо се да имамо капацитете и природне предиспозиције за производњу хране, а када је не бисмо увозили, овдје би вјероватно завладала глад - рекао је Томаш.

 

Структура увоза почиње да се мијења

Рајко Томаш је потврдио да се у посљедњих неколико година структура увоза почиње постепено мијењати и све се више увозе машине и опрема намијењена производњи.

- Aко посматрамо већину домаће производње и колико извозимо, поставља се питање каква је структура те опреме и машина које се увозе. Да ли је ријеч о машинама и уређајима који подстичу продуктивност у сектору услуга, рецимо трговини, банкарству угоститељству или слично - рекао је Томаш.

Додао је да је у овом тренутку битан увоз модерне технологије, која ће омогућити да на продуктивнији начин користимо домаће ресурсе, али је ње веома мало.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана