БиХ годишње губи 2,5 милијарди марака

С. Душанић
БиХ годишње губи 2,5 милијарди марака

СAРAЈЕВО - Због незаштићене домаће производње у Хрватску је прошле године отишло милијарду и 900 милиона марака, а ове године би БиХ могла да изгуби 2, 5 милијарде марака.


Ово је за наш лист устврдио посланик у Парламенту БиХ Јерко Иванковић Лијановић који је предложио Закон о заштити домаће производње којим се остављају царине на поједине робе из Хрватске и Србије.

Предлагач поменутог закона Јерко Иванковић Лијановић је казао да се тиме у БиХ осигуравају додатна средства од око 150 милиона марака годишње која би се даље могла користити у подстицај за развој производње, а и заштитили би домаће произвођаче.

Лијановић је рекао да се посебно треба заштити од Хрватске која највише угрожава тржиште БиХ, јер има право претприступним фондовима ЕУ.

- У буџету Хрватске за ову годину издвојено је око милијарду и 600 милиона марака за подстицај у пољопривреди, а новцем из фондова у потпуности ће уништити наше произвођаче - рекао је Лијановић и додао да смо угрожени отварањем тржишта што се у Хрватској свако улагање у пољопривреди субвенционише са 50 одсто средстава од стране државе.

- Овај Закон је у складу са споразумом ЦЕФТA  и он је утемељен на економском интересу БиХ. Према том споразуму, ако увоз производа из једне земље узрокује поремећај на домаћим механизмима, угрожена земља може предузимати одговарајуће мјере које сматра потребним - појаснио је Лијановић.

Aнализу о томе да ли је домаћа производња угрожена од стране Хрватске и Србије до краја године треба да ураде стручњаци из Савјета министара БиХ.

Посланик у Парламенту БиХ Момчило Новаковић је рекао да је суштина у томе да се види има ли негативних ефеката по привреду, а очигледно је да има, и на основу тога БиХ има право да уведе закон који ће је заштити домаћу производњу.

- Стање у привреди је катастрофално. Управо због таквог односа према домаћим произвођачима чињеница је да се на том плану мора нешто урадити и заштити домаћа производња у условима потпуно нелојалне конкуренције - рекао је Новаковић.

Стручњаци у овој области кажу да предложени закон није у супротности са ЦЕФТA споразумом, управо због остављене могућности да привреде појединих земља имају право да се заштите, уколико се осјете угроженим, али мишљења у Парламенту су подијељена.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана