Барел скупљи од 138 долара

N.N.
Барел скупљи од 138 долара

ЛОНДОН, ЊУЈОРК, КУВAЈТ - Напетост и страховања око прекида испорука из Нигерије гурнула су јуче цијену нафте на преко 138 долара за барел, што је једва два долара мање од рекорда свих времена, јавиле су агенције.

Лака нафта за августовске испоруке поскупјела је за 1,38 долар, на 138,1 долар за барел.
Долар је забиљежио нов пад у јучерашњој европској трговини на 1,5559 за евро, са јучерашњих 1,5499.
Улагачи будно прате развој у Нигерији гдје је "Ројал Дач Шел" објавио да не може да одговори уговореним обавезама
извоза нигеријске нафте због напада побуњеника на петролејске инсталације.

У Лондону, сјеверноморски Брент јуче је био скупљи за 1,23 долар и продавао се за 137,14 долара за барел.
У Њујорку је цијена свијетле сирове нафте порасла за 1,2 долара и била је 137,94 долара по барелу.
- Организација произвођача и извозника нафте (ОПЕК) учинила је све што може и цијене нису пале - рекао је предсједник ОПЕК-а Чакиб Хелил по доласку у Брисел на састанак са званичницима из енергетског сектора ЕУ.

Петролејске компаније и многи амерички политичари траже да се отворе нови простори у СAД за бушење, мада нафтна индустрија буши само дјелић области на којима већ има приступ.
Од преко 40 милиона хектара подморја које је индустрија узела под закуп, већином у Мексичком заливу, процјењује се да 30 милиона не производи петролеј, кажу извори демократске странке и нафтне индустрије.
У демократској странци тврде да би се америчка производња петролеја повећала за скоро пет милиона барела на дан када би се бушило на цијелом терену датом у закуп, мада нафташи тврде да је та бројка превелика док стручњаци у влади кажу да је ту продукцију немогуће процијенити.

Недавни приједлози да се отворе приобалне области у близини Флориде и Калифорније, као и национални природни резерват Aљаске, могли би да доведу до продукције додатна два милиона барела нафте дневно.
СAД тренутно производе осам милиона барела петролеја на дан а троше око 21 милион.
- Кувајт ће од почетка идуће године повећати дневну квоту производње нафте за 300.000 барела нафте - рекао је јуче кувајтски министар за нафту Мухамед ал Олејм.
Министар је потврдио да је Кувајт у могућности да појача дневну квоту производње, али још је под знаком питања да ли је тржишту потребно то увећање.

Према ријечима кувајтског министра за нафту, до високих цијена нафте довеле су спекулације, застоји у раду рафинерија и пад америчког долара, а не недостатак понуде на тржишту.
Кувајт је у мају производио 2,8 милиона барела нафте дневно.
Када је ријеч о региону, гориво на пумпама у Србији од јуче је скупље у просјеку за 2,8 одсто, односно 2,81 динар (око 10 фенинга) по литру.
Бензин је у просјеку скупљи за 2,65 динара по литру, а дизел горива за 3,1 динара.
На "Ининим" бензинским пумпама у Хрватској од поноћи је требало да поскупи моторни бензини за по 15 липа по литри, док цијене дизел горива остају непромијењене.


У Републици Српској нема поскупљења
Предсједник Управног одбора Удружења власника бензинских пумпи у Семберији Војин Митровић истакао је да у Републици Српској, за разлику од Србије и Хрватске неће доћи до новог поскупљења горива.
- Због пада цијена нафтних деривата на свјетском тржишту, сигурно неће доћи до поскупљења горива у овој седмици - рекао је Митровић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана