Бањалука: Протест због отпуштања седам радника

Агенције
Бањалука: Протест због отпуштања седам радника

Бањалука - Радници Центра за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида Републике Српске организовали су данас у Бањалуци протест јер је седам њихових колега добило отказ, јавиле су агенције.

Радници су блокирали раскрсницу бањалучких улица Крајишких бригада и Ранка Шипке.

Један од отпуштених радника Жељко Бан каже да су протести једини начин да се упути порука надлежнима и да ће се, уколико не буду ријешени захтјеви, изражавање незадовољства наставити и испред институција Српске.

Он је нагласио да није ријеч о рјешењима за пензије, већ о отказима.
- Захтијевамо да буду поништена рјешења о отказима и радници буду враћени на посао, да буде смијењен вршилац дужности директора Центра Драгић Гојковић и да се хитно започне санација објекта Центра који на то чека већ двије године - навео је Бан.

Он је истакао и захтјев да се сви, пензионисани и друга лица у Центру, некадашњем Заводу за дистрофичаре, "уграде" у акте Центра како би били сигурни да имају смјештај за становање.

Ђокић: Могуће остварити право на пензију

Министар рада и борачко - инвалидске заштите Републике Српске Петар Ђокић изјавио је да одређеном броју радника Центра за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида у Бањалуци, са којима је планирано раскидање радног односа због утврђене радне неспособности, није угрожена егзистенција и да могу поднијети захтјев за пензионисање и остварити право на пензију као инвалиди рада.

- Било би добро да нико не манипулише овим људима, да прихвате да неће остати незбринути и да имају услове да остваре право на пензију, а од њих лично зависи да ли ће поднијети захтјев за пензионисање - рекао је Ђокић.

Ђокић је навео да га је директор Центра информисао да су сви запослени који бораве у овом центру били упућени на оцјену радне способности и да је љекарска комисија утврдила да одређени број запослених нема радну способност, због чега се са њима планира раскидање радног односа.

- Они неће остати без егзистенције, него је планирано да се на њихова мјеста запосле други инвалиди који имају радну способност и који могу да раде у Центру, како би он постао установа која ће бити у функцији оспособљавања инвалида и њихове професионалне рехабилитације, и то не само цивилних, него и ратних инвалида - рекао је Ђокић.

Он је навео да сви радници Центра код којих је утврђено да немају радну способност имају услове за остваривање права на пензију, те да само једна особа од њих има 17 година стажа, док сви остали имају знатно више - неки и више од 30 година стажа.

Према његовим ријечима, уколико постоји сумња у љекарску процјену, може се поново организовати преглед у некој другој установи, како би се утврдило да ли је неко погријешио.

- Према тим људима друштво и даље треба да показује хуман однос, али истовремено о њима треба да брину и породице - додао је Ђокић и оцијенио да је Влада до сада показала изузетно хуман однос и одлуком да купи центар, а да не допусти да оде у ликвидацију, омогућила да се спаси преостали дио функција центра и људи који тамо бораве.

Ђокић је напоменуо да Центар у будућности, с обзиром да је из стечаја изашао тако што га је купила Влада Републике Српске, не може бити суфинансиран средствима Владе.

- Центар мора бити установа која ће бити самоодржива, мора изаћи на тржиште. Они то могу да учине, а ми ћемо им помоћи са 20 одсто јавних набавки - истакао је Ђокић.

Он је појаснио да су, према Закону о професионалној рехабилитацији и оспособљавању и запошљавању инвалида, јавне установе дужне да најмање 20 одсто својих набавки врше преко предузећа која запошљавају инвалиде, те подсјетио да је једно од таквих предузећа и центар у Бањалуци.

- Они имају добру графичку дјелатност, што може бити у функцији самоодржавања центра - додао је Ђокић, наводећи да у Центру има и много других проблема којима треба посветити пажњу у наредном периоду.



 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана