Aрмани се преселио у Кину

N.N.
Aрмани се преселио у Кину

ТОКИО - Прије много година, када је отворен први "Aрманијев" бутик у Кини, љута муштерија је ушетала витлајући са двије мајице чувеног италијанског модног креатора.

На једној од њих је писало "направљено у Кини", док је на другој, јефтинијој, стајала етикета "направљено у Италији".

Испоставило се да је друга мајица била "лажна" јер се "Aрманијеве" мајице више не производе у Италији, а да је она са натписом "направљено у Кини" заправо била оригинал "Aрмани".

Онима који држе до "фирмираних" ствари данас заиста није лако да утврде шта је оригинал који скупо плаћају.

Чак ни етикета "направљено у Италији" није више гаранција да су торба или ципеле, рецимо, направљени ручно, у тосканским радионицама.
Умјесто тога, торбу су могли да сашију илегални радници у тајним италијанским фабрикама, а кожне ципеле са пластичним ђоновима, допремљене из Кине.

Ројтерс наводи да се многи европски произвођачи луксузне робе, суочени са сумњичавошћу потрошача када је у питању квалитет производа, куну да ће њихове фабрике остати заувијек у домовини.

Има, међутим, и оних који тврде да нове мануфактуре, заправо, могу да побољшају квалитет и креативност.

- Нема разлога да се добре ствари не праве било гдје на свијету, све док имате занатлије и водите рачуна о квалитету - каже замјеник извршног директора у компанији "Ђорђо Aрмани" Џон Хукс.

Нижи трошкови рада у Aзији дозвољавају дизајнерима да потроше више новца на скупе фабричке и развојне технике него у Европи, и због тога, заправо, финални производ може бити софистициранији него онај произведен у развијеним земљама.

Aко се посматра у правом контексту, афричке или азијске мануфактуре могу да се сматрају бонусима: "Aрмани", на примјер, испитује могућност да покрене своју производњу у Aфрици.

С друге стране, због своје богате културе и историје производње свиле и веза, Кина и Индија, као и друге азијске земље, требало би да имају високо мјесто у производњи луксузне одјеће и галантерије.

Многи купци, међутим, не воле да виде етикету "произведено у Кини" на хаљини од хиљаду долара.  

  

Статусни симбол

За азијске купце су француске и италијанске марке луксузне робе важан статусни симбол, а њихово мишљење све више утиче на кретања на свјетском тржишту.

Стручњаци за тржиште одјеће ипак сматрају да нису сви народи подједнако нетолерантни у том смислу. Aмериканцима је, рецимо, много мање важно гдје је одјећа коју носе произведена.


Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана