1978. - година када је свијет био најбогатији

Aгенције
1978. - година када је свијет био најбогатији

Без обзира на технолошки развој, наша планета полако, али сигурно назадује по критеријумима благостања већ 35 година.

Наиме, научници са Аустралијског универзитета у Канбери су истраживали која је година у историји била врхунац свјетског богатства и закључили да је то 1978. година. Те године је САД водио Џими Картер, Совјетски Савез Леонид Брежњев, а Југославију Тито.  

Ово је такође била година у којој је рођена прва беба из епрувете, када је Католичка црква први пут од 16. вијека добила Папу који није био Италијан, и када је Сони пустио у продају први вокмен...  

Пошто у истом периоду углавном стабилно расте БДП по глави становника, научници су закључили да показатељ монетарног благостања расте независно од друштвених и еколошких несрећа.  

Овако постављен економски раст се, према индикатору GPI, не исплати. Други научници пак оспоравају ову методу истраживања тврдећи да је међусобни однос економије, природе и друштвеног развоја изузетно сложен и да су „егзактне бројке" у тој причи поприлично немогућа мисија.  

Истраживачи Ида Кубицевски и Роберт Костанца пошли су од идеје да владе формирају економске политике око критеријума као што је бруто друштвени производ (БДП), али да он показује само један део општег стања.  

Примјетили су да БДП може расти и због, рецимо, посљедица еколошких катастрофа или криминала, јер се за рјешавање ових проблема троши новац. Тако је нпр. БДП драстично растао након 2. свјетског рата. Зато се многи аналитичари служе јединицама попут GPI.  

GPI узима у обзир 26 фактора везаних за друштво и животну средину, међу којима су и загађење, друштвене неједнакости, криминал, волонтерски рад и сл.  

Кубицевски и Костанца су у свом раду анализирали само 17 држава, али оних које чине преко пола свjетског становништва и БДП-а. Упоређујући промjене GPI-а утврдили су да је његов зенит достигнут 1978. године, а да након тога слиједи спор, али константан пад.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана